Stettin Bollwerk | Nabrzeże w Szczecinie
1920 — 1935
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Szczecińskie suweniry
Rozwój gospodarczy w 2. połowie XIX wieku wpłynął na bogacenie się mieszczaństwa europejskiego, które zaczęło masowo podróżować. Następstwem rozkwitu turystyki stało się zapotrzebowanie nie tylko na ikonografię ukazującą godne uwagi fragmenty widoków miast, lub elementy charakterystyczne dla danej aglomeracji, jak herby czy unikatowa budowla. Atrakcyjną pamiątką z wojaży stały się także różnego rodzaju bibeloty: figurki, przyciski do papieru, pozytywki i szkatułki, czy przedmioty codziennego użytku: filiżanki, talerze, wazoniki.
Moda na tego rodzaju suweniry zaczęła szybko docierać także do mniejszych, lokalnych ośrodków turystyki. Niektóre z pamiątek posiadały duże walory artystyczne, jednak większość przeznaczona była dla odbiorcy masowego, stąd też ich wartość artystyczna nie była już tak wysoka, a materiał, z którego je wykonano, odznaczał się gorszą jakością. Popularne stały się wyroby z cyny, metalu o niskiej temperaturze topnienia i dobrych własnościach mechanicznych, co miało wpływ na łatwość odlewania i dalszej obróbki.
Jedną z takich pamiątek jest cynowe puzderko z początku XX wieku w kształcie ozdobnej skrzyneczki na czterech nóżkach, której wieko pokrywa relief przedstawiający nabrzeże w Szczecinie. Napis STETTIN BOLLWERK informuje o dokładnej lokalizacji przedstawianego motywu, czyli okolicach dzisiejszych ulic Bulwar Piastowski i Nabrzeże Wieleckie. Przyglądając się uważniej dostrzec można również zniszczony w czasie II wojny Światowej Most Kłodny. Na jego tle nie widać jeszcze, powstałego na przestrzeni lat 1901-1921, monumentalnego kompleksu architektonicznego Hakenterrasse, obecnie Wały Chrobrego, który od momentu powstania do dziś jest wizualną wizytówką Szczecina.
Kompozycja zdobień puzderka sugeruje, że takie bibeloty funkcjonowały także w identycznej formie lecz z reliefami widoków innych miast na wieku i produkowane były nie tylko na rynek szczeciński.
Małgorzata Peszko
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 4.1 cm, szerokość: 6.9 cm
Rodzaj obiektu
szkatułka
Technika
odlew
Tworzywo / materiał
cyna
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1920 — 1935
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1860 — 1864
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1908 — 1939
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna