Stajnia Wierzchowa
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Wnętrza
Nazwy historyczne: Sień.
Nazwy inne:
Czas powstania: 1889-1904
Architekci: Amand Bauqué
Podczas wielkich prac remontowych i modernizacyjnych za III ordynata Romana Potockiego po wyburzeniu wzniesionych w 30. latach XIX wieku stajni i dwóch wozowni wzniesiono neobarokowy budynek Stajni i położony za nim modernistyczny z elementami klasycystycznymi budynek Wozowni – oba zaprojektowane przez francuskiego architekta Amanda Bauqué. Pomiędzy nimi zaaranżowano paradne podwórze stajenne, zaś przed Stajnią otwarty maneż. Prace przy tworzeniu nowego kompleksu hippicznego trwały od 1891 do 1904 roku. W 1892 roku wzniesiono Stajnię, jej urządzenie trwało do 1904 roku.
Parterowy budynek Stajni , z trzynastoosiową, zwróconą na północ neobaro¬kową fasadą główną, ze środkowym i dwoma skrajnymi wyższymi ryzalitami nakrytymi mansardowymi dachami pomieścił dwie stajnie, zaś pomiędzy nimi na osi, w środkowym ryzalicie hall, do którego prowa¬dziło paradne wejście główne, ozdobione kartuszem z Pilawą Potockich pod dziewięciopałkową koroną. Z tyłu Hallu znajdowała się Paradna Szorownia.
Wysokie wnętrze Hallu, o monumen¬talnej, klasycyzującej architekturze, na planie prostokąta z dwoma niskimi ćwierćkolistymi narożnikami ma ściany z poziomym boniowaniem oraz sklepienie z pendentywami pośrodku z okrągłym świetlikiem. Drzwi główne, dwuskrzydłowe z półkolistym nadświetlem znajdują się w ścianie północnej zaś w pozostałych portale prowadzące - w ścianach bocznych do stajni (zachowane tylko przejście do Stajni Wierzchowej, przejście do zlikwidowanej, Stajni Cugowej zamurowane), a naprzeciw głównych drzwi w ścianie południowej pierwotnie ślepy, po II wojnie przebity – z wejściem do Szorowni Paradnej. Podłoga w Hallu ułożona z drewnianych prostopadłościennych klocków.
Cholewianka-Kruszyńska Aldona, Stajnie i wozownie w Łańcucie w czasach Potockich i w Muzeum-Zamku, [w:] Muzea -rezydencje. Materiały z sesji naukowej w Muzeum-Zamoyskich w Kozłówce w 2004 r, s. 229, 231, 235.
Aldona Cholewianka-Kruszyńska
Rodzaj obiektu
wnętrza
Właściciel
Muzeum - Zamek w Łańcucie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX/XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna