Talerz płytki
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Zegary
Wymiary z obudową: wysokość 1,4 cm, szerokość 5,7 cm, głębokość 5,9 cm
Nabyty do zbioru podręczny zegar słoneczny jest przykładem sprzętu używanego powszechnie przez podróżników i żeglarzy. Wskazuje godzinę na każdej szerokości geograficznej niezależnie od miejsca, w którym się znajduje użytkownik. Wynaleziony został przez Petera Dollanda konstruktora instrumentów optycznych pod koniec XVIII w. Poprawny odczyt pomiaru czasu uzyskuje się dostosowując zegar słoneczny do szerokości geograficznej poprzez weryfikację położenia tarczy zegara o kąt zwany inklinacją czyli połączenie danych wskazanych przez kompas ze zegarem słonecznym. Zegar posiada uchylną obręcz ze wskazaniem godzin, i gnomonem umieszczonym na jej średnicy. Obręcz może być podnoszona pod kątem szerokości geograficznej wskazanej na odchylanej blaszce w kształcie odcinka łuku.
Wskazania kompasu zabezpieczone są szybką, wokół której mosiężny kołnierz dekorowany jest prostym rytowanym ornamentem z motywami kwiatków, kratki, linii falistej.
Na denku kompasu od spodu wygrawerowane są szerokości geograficzne miast europejskich: Augsbrga, Paryża, Krakowa, Lipska oraz sygnatura wykonawcy zegara Schretegera.
Zegar jest obiektem wzbogacającym kolekcję wilanowską.
AK
Ekspozycja muzealna, kolekcja wilanowska, zegary augsburskie
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 1,4 cm, szerokość: 5,7 cm
Rodzaj obiektu
zegar - inne
Technika
mieszana
Tworzywo / materiał
mosiądz
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status