Beweinung eines Soldaten | Opłakiwanie zabitego żołnierza (Okaleczony żołnierz)
scena alegoryczna
1914
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Grafika krajów niemieckojęzycznych
Carl Anton Reichel przedstawił młodą tancerkę podczas występu, w trakcie nowoczesnego tańca. Kobieta trzyma w ręku łuk i pierścień. Wypowiada kwestię, zwracając głowę w kierunku niewidocznego partnera scenicznego. Atrybuty w jej rękach świadczą, że historia dotyczy gry turniejowej, w której rycerze celowali z łuku do pierścienia. Postać została ukazana szkicowo precyzyjną, konturową kreską. Reichel plastycznie przedstawił tylko głowę tancerki.
Grafika wykonana w 1917 roku techniką suchej igły została wydrukowana na grubym papierze czerpanym i wydana w tece wiedeńskiego stowarzyszenia Verlag der Gesellschaft für vervielfältigende Kunst za rok 1919. Kompozycja Tänzerin to przykład realistycznego nurtu twórczości Reichela. Świadczy o wysokich umiejętnościach warsztatowych i wyczuciu formy. Artysta nie poddał się ówczesnym tendencjom do unikania idealizacji i upraszczania motywów wywodzących się z dziedzictwa antyku. Zaczerpnął motyw ze współczesności, ale umiejętnie tchnął w niego antycznego ducha.
Austriak Carl Anton Reichel urodził się w Wels w 1874, zmarł w Wiedniu w 1944 roku. Był grafikiem, rysownikiem, ilustratorem. Zdobył wielostronne wykształcenie, studiując w latach 1894–1901 w Wiedniu, Monachium i Pradze medycynę oraz dodatkowo psychologię, historię sztuki oraz wiedzę o Indiach. Ponadto pogłębiał wykształcenie artystyczne w Paryżu, w Akadémie Julian i w Monachium, przyswajając sobie tajniki technik graficznych – drzeworytu i akwaforty. Interesował się buddyzmem, filozofią dalekowschodnią, hipnozą, spirytyzmem, kosmologią. Te zainteresowania znalazły odzwierciedlenie w jego dziełach. Przez pewien czas pracował w zamku Bürgelstein pod Salzburgiem, utrzymując kontakty z przedstawicielami sztuki i kultury, między innymi nowatorskim kompozytorem Arnoldem Schönbergiem i ekspresjonistą Alfredem Kubinem. W latach 1917–1924 prowadził własny salon w Kremstal.
Ewa Gwiazdowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 570 mm, szerokość: 446 mm
odcisk: wysokość: 388 mm, szerokość: 281 mm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
akwaforta, sucha igła
Tworzywo / materiał
papier czerpany gruby
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1914
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1890
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1920
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna