Postać Nommo
między 1901 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Kolekcja sztuki dogońskiej
Nommo są najważniejszymi bohaterami w mitologii Dogonów. Są dziećmi boga Ammy, zrodzonymi ze związku z Matką-Ziemią. Asystowały przy stworzeniu pierwszych ludzi, są odpowiedzialne za organizację życia na Ziemi. Kojarzone są z wodą i wilgocią, które według Dogonów są niezbędne do zapładniania zarówno ziemi, jak i kobiet. Nommo przekazały ludziom wiedzę na temat uprawy ziemi, wykonywania wszystkich przedmiotów potrzebnych do normalnego funkcjonowania. Życie jakie prowadzą Dogonowie w głównej mierze zawdzięczają naukom Nommo. W mitach Nommo pomagają ośmiu przodkom, którzy dali początek głównym rodom Dogonów.
Wyobrażane są pod postacią ludzką, czasami ukazywane są jako węże lub ryby. Niekiedy mają cechy wszystkich tych stworzeń. Według różnych relacji Nommo mają jasne twarze, długie czarne włosy i rozwidlone, jak u węża, języki. Ich skóra ozdobiona jest wzorami składającymi się z krótkich prostych kresek. Często wyobrażane są pod postacią obojnaków.
Dogonowie mówią o Nommo jak o jednym bóstwie, czasami parze bóstw, a innym razem wymieniają cztery pary tych niezwykłych istot. Niektórzy mieszkańcy Masywu Bandiagara uważają, że jest ich tyle, ile zbiorników wodnych, w każdym bowiem mieszka jeden Nommo.
Rozbieżności w zebranych opisach i informacjach uzależnione są zapewne od stopnia wtajemniczenia informatorów, bowiem rozbudowana wiedza i mitologia Dogonów nie są znane całemu społeczeństwu. Jej znajomością może się pochwalić jedynie wąskie grono mężczyzn. W połowie XX wieku szacowano, że w najwyższy stopień wiedzy wtajemniczonych było zaledwie 15% dorosłych mężczyzn. Z biegiem lat, wraz z ekspansją islamu, ta liczba poważnie się zmniejszyła.
Ewa Prądzyńska
Inne nazwy
dege
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 31.2 cm, szerokość: 5 cm
Rodzaj obiektu
figura
Technika
techniki snycerskie, ciosanie
Tworzywo / materiał
patyna, drewno
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
między 1901 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
między 1901 — 1950
Muzeum Narodowe w Szczecinie
między 1951 — 2000
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna