Dzban
1890 — 1915
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Ceramika ludowa
Wysmukła butelka o cylindrycznym kształcie należy do typu naczyń flaszowatych służących do przechowywania wody, wina, wódki, miodu pitnego, a także oleju i nafty. Produkcja takich naczyń wymaga od garncarza dużych umiejętności. Żeby uzyskać charakterystyczny wysmukły kształt i prosty cylindryczny brzusiec wsparty na dnie o małej średnicy należy w czasie wytaczania naczynia na kole podciągać glinę cały czas do góry, a następnie, aby wyrobić szyjkę, należy łagodnie zebrać nadmiar surowca i gwałtownie zwęzić naczynie formując pogrubiony wylew szyjki.
Wiele naczyń wykonywano z kamionki ze względu na szczególne właściwości tego rodzaju ceramiki, stanowiącej mieszaninę gliny, szamotu i piasku kwarcowego wypalaną w wysokich temperaturach. Jest to tworzywo o dużej wytrzymałości mechanicznej, odporne na przesiąkanie i działanie kwasów. Wyroby kamionkowe znane były już w starożytności, jednakże popularność zdobyły w XVIII wieku. Również dziś kamionka służy do produkcji naczyń, płytek ceramicznych o różnym zastosowaniu, a nawet kształtek kanalizacyjnych. Na terenie Polski zakłady wyrobu kamionki znajdują się głównie na Przedgórzu Sudeckim, choć najbardziej znane są te w Bolesławcu.
Prezentowany egzemplarz, szkliwiony na jasnoszary kolor, nie posiada znaków towarowych, ani innych oznaczeń producenta. Pochodzi z miejscowości Czelin w powiecie gryfickim. Do zbiorów muzealnych trafił dzięki darowiźnie osoby prywatnej w latach 70. XX wieku.
Iwona Karwowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 31 cm
Rodzaj obiektu
butelka
Technika
toczenie na kole, szkliwienie
Tworzywo / materiał
kamionka
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1890 — 1915
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1880 — 1910
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1950 — 1970
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna