Figura kultu zmarłych
1901 — 1969
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Figurki kamienne z Afryki Zachodniej
Rzeźba związana z kultem zmarłych, zwana w języku kissi pomdo (liczba mnoga pomda lub pomta), przedstawia postać ludzką w pozycji siedzącej z podkurczonymi nogami, która trzyma w dłoniach bliżej nieokreślone przedmioty, kształtem przypominające motyki. Figurkę wyrzeźbiono w steatycie, miękkiej skale mikrokrystalicznej.
Afrykańska rzeźba kamienna nawiązuje do symbolicznych właściwości tego surowca, który uważany jest za materiał trwały i niezniszczalny. Ważna jest symbolika poszczególnych elementów rzeźby oraz atrybutów postaci. Omawiana figurka pomdo ma dużą, podłużną głowę, której czubek wielokrotnie okrąża spirala. Być może w ten sposób przedstawiono fryzurę lub nakrycie głowy postaci, która jako najważniejsza część ciała, siedlisko duszy i myśli człowieka, często zajmuje najwięcej miejsca. Podkreślony brzuch, pępek i narządy płciowe są traktowane jako symbole prokreacji, łączności pokoleń. Natomiast nakrycie głowy, fryzura, laska, czy inne atrybuty mają wskazać na konkretną jednostkę, jej pozycję i rolę społeczną.
Kissi traktują rzeźby pomda jako manifestację ich zmarłych przodków. Stawiają je na rodzinnych ołtarzach kultowych. Niektóre z nich po śmierci właściciela wkładane są do jego grobu. Zazwyczaj dotyczy to figurek zaopatrzonych w przedmioty magiczne, takie jak ostrza grotów lub motyki.
Katarzyna Findlik-Gawron
Inne nazwy
pomdo (pomda, pomta)
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 21.8 cm, szerokość: 9.3 cm
Rodzaj obiektu
przedmiot obrzędowy, figura
Technika
rzeźbienie
Tworzywo / materiał
steatyt
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1901 — 1969
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1901 — 1973
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1901 — 1971
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Okręgowe w Toruniu
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna