Bransoleta
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Zespół zabytków archeologicznych znalezionych na terenie Lubelszczyzny
Posiadająca zakończenia w postaci głów węża bransoleta, wykuta z żelaza, została znaleziona na cmentarzysku kultury przeworskiej w Opoce, w gminie Końskowola, powiecie puławskim, województwie lubelskim. Badania na tym stanowisku archeologicznym prowadził w latach 1961–1962 lubelski archeolog Zygmunt Ślusarski, późniejszy Dyrektor Muzeum Okręgowego w Lublinie.
Żelazna bransoleta ze stylizowanymi wężowymi główkami ma w części środkowej przekrój trapezowaty, przy główkach trójkątny. Zakończenia przypominające głowy węża zostały wyodrębnione poprzez dwa wałeczkowate zgrubienia, pomiędzy którymi znajduje się spłaszczona kulka.
Ozdoba ta jest wyjątkowym znaleziskiem na cmentarzyskach przedstawicieli ludności kultury przeworskiej (utożsamianej z Wandalami). Jest prawdopodobnie miejscowym wyrobem powstałym na podstawie wzorów z obszaru kultury wielbarskiej, której reprezentantów określa się Gotami.
Tego typu znaleziska są znane głównie ze wschodniej części terytorium kultury przeworskiej, gdzie występowały przede wszystkim w II wieku n.e. Świadczą o wzajemnych kontaktach dwóch najważniejszych wymienionych kultur zajmujących tereny ziem polskich w tak zwanym okresie rzymskim, czyli w pierwszych czterech wiekach naszej ery.
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
biżuteria
Technika
kucie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Lublinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna