Siekiera krzemienna
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Epoka kamienia na Pomorzu
Małe dłuto krzemienne wraz z pięcioma amforami glinianymi, dwiema ozdobami bursztynowymi i czaszką dzika wchodziło w skład wyposażenia pochówków złożonych w neolitycznym grobowcu megalitycznym ludności kultury amfor kulistych, datowanym na okres pomiędzy schyłkiem IV a 1. połową III tysiąclecia BC.
Odkrycia dokonano przypadkowo w 1882 roku w trakcie wiosennych prac polowych na gruntach folwarku Liskowo (niem. Grünhof) należącego do majątku w Rąbinie (niem. Gross Rambin). Komorę grobowca otwarto pod okiem właściciela majątku, który zabrał znalezione w jego wnętrzu szkielety i dary grobowe do dworku. Po jego śmierci, decyzją żony, szkielety zostały pogrzebane, a część zabytków przekazano w 1891 roku do szczecińskich zbiorów muzealnych.
W 1892 roku do Rąbina przyjechał Adolf Stubenrauch, opiekun kolekcji gromadzonej w Szczecinie, który chciał uzyskać bliższe informacje o wyglądzie grobowca. Zebrane przez niego relacje świadków stały się podstawą szczegółowego opisu konstrukcji komory, układu pochówków i darów. Od jednego z członków rodziny, asesora z Frankfurtu nad Odrą, Stubenrauchowi udało się pozyskać dwie amfory, których nie zdeponowano w muzeum w 1891 roku.
Znaleziska z Rąbina na stałe zagościły na wystawach starożytności pomorskich. W 1915 roku został wykonany gipsowy model grobowca wzorowany na konstrukcji monumentu rąbińskiego. Na podstawie rysunku Stubenraucha przygotował go szczeciński modelarz Hermann Schulz. Model ten przetrwał w zbiorach muzealnych, podobnie jak rysunek, który posłużył do odwzorowania megalitu we współczesnych herbie Gminy Rąbino. Mniej szczęścia miały niektóre zabytki z grobowca. Zaginęła część naczyń, z których jedno zostało ewakuowane z muzeum w 1942 roku. W nieznanych okolicznościach przepadły również pozostałości ozdób bursztynowych i kieł dzika.
Krzysztof Kowalski
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 7.8 cm, szerokość: 1.8 cm
Rodzaj obiektu
dłuto, narzędzie
Technika
gładzenie, łupanie
Tworzywo / materiał
krzemień, kamień, krzemień kredowy
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna