Postać mężczyzny
między 1951 — 2000
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Kolekcja sztuki dogońskiej
Według dogońskiej mitologii, ich przodkowie przybyli na Ziemię z planety znajdującej się w systemie Syriusza. Swoją podróż odbyli na koro, rodzaju łodzi nazywanej popularnie Arką Nommo, stworzonej przez boga Ammę. Zstąpienie koro na Ziemię zbiegło się z ukazaniem się światła słonecznego i opadem oczyszczającego deszczu. Uderzając o Ziemię koro spowodowało powstanie potężnego wgłębienia, które dzisiaj wypełniają wody jeziora Debo.
Wielu zwolenników paleoastronautyki doszukuje się w tych mitach dowodów na podróże kosmiczne przodków Dogonów lub ich kontakty z cywilizacjami pozaziemskimi. „Pożywki” dla tych teorii dostarczają również polichromiczne malowidła naskalne, na które można się natknąć w kraju Dogonów. Jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku znanych było 70 takich miejsc. Wraz z upływem czasu, wiele z nich uległo zniszczeniu, głównie wskutek opadów deszczu. Obecnie największe i najpopularniejsze skupisko malowideł naskalnych znajduje się w wiosce Songho położonej na Płaskowyżu, 60 km na wschód od Mopti. Polichromiczne malowidła znajdują się na pionowej skale i zajmują powierzchnię o długości około 37 i wysokości 5-6 metrów. Mieszkańcy wioski nazywają to miejsce Kondi Pégue (schronienie obrzezanych). Malowidła są biało-czarno-czerwone. Kolor biały symbolizuje ład i porządek, czarny jest jego przeciwieństwem i wyobraża chaos, z kolei kolor czerwony interpretowany jest jako oznaka witalności.
Rysunki widoczne na skale w Songho służą dogońskim starcom do wyjaśniania młodym chłopcom przechodzącym inicjację zawiłości dogońskiej kosmogonii, a zwolennicy kontaktów pozaziemskich doszukują się w nich przedstawień statków kosmicznych oraz skafandrów umożliwiających podróże kosmiczne.
Ewa Prądzyńska
Inne nazwy
dege
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 25.5 cm, szerokość: 5 cm
Rodzaj obiektu
figura
Technika
ryte, techniki snycerskie, ciosane
Tworzywo / materiał
drewno
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
między 1951 — 2000
Muzeum Narodowe w Szczecinie
między 1951 — 2000
Muzeum Narodowe w Szczecinie
między 1951 — 2000
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna