Thomas Mann | Portret Tomasza Manna
portret
1926 — 1927
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Grafika krajów niemieckojęzycznych
Max Liebermann przedstawił podobiznę tajnego radcy dworu Wilhelma von Bode w tradycyjnym ujęciu, z profilu. Zastosował technikę suchej igły z akwafortą, przy pomocy której stworzył niezwykłą grę światła i cienia, czyniąc portret bardzo wyrazistym i pełnym ekspresji. Rysy twarzy starzejącego się człowieka odtworzył realistycznie. Powagę i modela i jego urzędniczą rangę podkreślił gest głowy lekko uniesionej.
Kompozycja wykonana w 1914 roku pierwotnie została wydana przez firmę E.A. Seemanna w 1915 roku. Niniejsza odbitka, drukowana na grubym papierze czerpanym, pochodzi z drugiego wydania, drukowanego w tym samym roku, po dokonaniu korekty płyty. Opublikowana została w czasopiśmie poświęconym sztuce „Zeitschrift für bildende Kunst” NF (nowa seria), w roczniku 26, tom 50, numer 1.
Arnold Wilhelm von Bode urodził się w 1845 roku w Calvörde, zmarł w 1929 roku w Berlinie. Studiował prawo na uniwersytetach w Getyndze i Berlinie. Będąc referendarzem w Brunszwiku zainteresował się historią sztuki i uporządkował tamtejsze książęce zbiory artystyczne, odbywając jednocześnie podróże studyjne do Holandii, Belgii i Włoch. W 1870 uzyskał doktorat na podstawie pracy na temat Fransa Halsa i jego szkoły. W 1872 roku podjął pracę w Berlinie jako muzealnik, a w 1883 został dyrektorem muzeów królewskich. W 1904 roku założył w Berlinie Kaiser-Friedrich-Museum. W latach 1906–1920 roku był generalnym dyrektorem pruskich państwowych zbiorów sztuki. Jego publikacje poświęcone malarstwu i rzeźbie we Włoszech, Niemczech i Niderlandach miały podstawowe znaczenie dla rozwoju historii sztuki. W 1914 roku w uznaniu zasług otrzymał szlachectwo.
Ewa Gwiazdowska
Inne nazwy
Portret mężczyzny
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 430 mm, szerokość: 322 mm
odcisk: wysokość: 240 mm, szerokość: 188 mm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
akwaforta, sucha igła
Tworzywo / materiał
papier czerpany gruby
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1926 — 1927
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1922
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1923
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna