
Topór z poroża
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Przedstawiona na obrazie Zofia z Odrowążów 1o voto Tarnowska, 2o voto Kostkowa (zm. 1580) przyszła na świat jako córka Stanisława ze Sprowy Odrowąża, wojewody ruskiego i Anny księżny mazowieckiej. 9 listopada 1555 r. wojewodzianka Zofia Odrowążówna poślubiła swojego pierwszego męża, Jana Krzysztofa Tarnowskiego (1537-1567), kasztelana wojnickiego, starostę sandomierskiego i stryjskiego. Owdowiawszy, w 1574 r. powtórnie wyszła za mąż za Jana Kostkę (ok. 1529-1581), wojewodę sandomierskiego (a także: podskarbiego pruskiego i kasztelana gdańskiego). Była „dziedziczką olbrzymiej fortuny jarosławskiej na Rusi”, fundatorką kolegium jezuitów w Jarosławiu.
Portret ukazuje kobietę w średnim wieku, siedzącą na krześle (ujęcie do kolan) przy stole nakrytym szkarłatną materią, na którym stoi krucyfiks i kaflowy zegarek. W prawym górnym rogu obrazu znajduje się tarcza herbowa z godłem Odrowążów. Portretowana jest ubrana w skromną, ciemną suknię z długimi jasnymi rękawami, zakończoną pod szyją białą plisowaną kryzą. Na głowie nosi szyty perłami kwef, z którego spływa biały przezroczysty welon. Na piersi ma zawieszony wysadzany kamieniami klejnot ze zwisającym medalionem. Rękawy sukni zdobią szerokie złote bransolety, również wysadzane kamieniami. W prawym ręku trzyma chustkę, lewa jest oparta o górną krawędź książki, opartej na blacie stołu. Ciemne tło przełamuje u góry upięta sfałdowana brunatna draperia.
Zofia z Odrowążów primo voto Tarnowska, secundo voto Kostkowa; Jan Krzysztof Tarnowski; Jan Kostka; historyczna kolekcja wilanowska.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 108,0 cm, szerokość: 81,5 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
środkowy neolit
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1700 — 1850
Muzeum Narodowe w Szczecinie
3100 p.n.e. — 2500 p.n.e.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna