Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Krzesło z toczonych prętów imitujących bambus, o prostych nogach, trapezoidalnym siedzisku i kwadratowym, ażurowym oparciu, lekko odchylonym do tyłu. Rama oparcia podzielona trzema pionowymi prętami pomiędzy którymi umieszczono ukośnie krótkie szczebelki tworzące geometryczną dekorację o zarysie rombu w części środkowej, a w czterech narożach o formie pojedynczych promieni. Obecnie brak jest dekoracji części środkowej. Oskrzynienie proste, złożone z dwóch półwałków. Tapicerowane siedzenie wyjmowane.
Krzesło jest elementem większego kompletu, liczącego pierwotnie osiem sztuk, a z którego zachowane są w zbiorach muzeum cztery. Stanowi fragment pochodzącego z 2. ćw. XIX w. wyposażenia Pokoju o Trzech Oknach, znajdującego się na pierwszym piętrze w południowo-wschodnim alkierzu pałacu wilanowskiego, i będącego wówczas częścią Pokoi Chińskich urządzonych według koncepcji Stanisława Kostki Potockiego przez Aleksandrę z Lubomirskich Potocką i jej syna Aleksandra. Apartament nie miał funkcji mieszkalnej, a stanowił oprawę dla ekspozycji kolekcji sztuki i rzemiosła Dalekiego Wschodu.
Mebel ten stanowi przykład popularnych w rzemiośle artystycznym przełomu XVIII i XIX wieku inspiracji sztuką orientalną, a w wilanowskim apartamencie chińskim podobne lekkie meble imitujące wykonane z egzotycznego bambusa występowały w wielu pomieszczeniach, nadając egzotycznemu wystrojowi estetycznej spójności.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 85,5 cm, szerokość: 48,5 cm
Rodzaj obiektu
mebel siedziskowy
Technika
toczenie, tapicerowanie
Tworzywo / materiał
drewno; tkanina
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna