Gruss aus Gorken bei Marienwerder | Pozdrowienia z Górek koło Kwidzyna
Pocztówka
ok. 1905
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Historia Powiśla Kwidzyńskiego (Zamek w Kwidzynie)
Widokówka „Marienwerder (Wpr.) Breitestrasse mit Rathaus” —„Kwidzyn (Pr. Zach.), ul. Szeroka z ratuszem” — ukazuje nieistniejącą już zabudowę mieszczańską przy dzisiejszej ul. Bat. Chłopskich na tle ratusza. Kartka bez obiegu pocztowego. Producentem było lokalne wydawnictwo i drukarnia Kunstverlag Wendt Groll, Marienwerder, Wpr. Korzenie tego kilkupokoleniowego, wielobranżowego przedsiębiorstwa sięgają 1838 roku. Miało ono swoją główną siedzibę przy Marienburger Str. 43 (ob. ul. Braterstwa Narodów).
Dawna ul. Szeroka była jedną z najstarszych, najważniejszych oraz najszerszych arterii komunikacyjnych w Kwidzynie. Wytyczono ją podczas rozplanowania struktury przestrzennej miasta zaraz po jego lokacji w średniowieczu. Już wówczas nastąpił także podział gruntów na kwartały i parcele mieszczańskie po obu stronach osi traktu, który łączył plac rynkowy z bramą miejską po płd.-wsch. stronie miasta. Za bramą znajdowała się droga prowadząca w kierunku Gardei i Grudziądza (późniejsze Przedmieście Grudziądzkie). Na przestrzeni wieków zmieniała się nazwa ulicy (Bäckergasse, Lange Gasse, Breite Gasse oraz Adolf Hitlerstr.), jej długość oraz występująca tu zabudowa, ale zawsze pozostawała funkcja komunikacyjna oraz handlowo-usługowo-mieszkaniowa, jak również pierwotne rozwiązanie planistyczne zagospodarowania tej części miasta.
Na pierwszym planie widoku znajdują się fasady i ozdobne szczyty kamienic mieszczańskich o klasycyzujących formach oraz o dwóch lub trzech kondygnacjach użytkowych. W strefie przyziemia występują witryny lokalowe opatrzone reklamami oraz markizami. W pierwszej z nich od prawej strony, pod nr 5 znajdowała się, przynajmniej od pierwszego dziesięciolecia XX wieku, restauracja i kawiarnia prowadzona przez Paula Borowskiego, a po nim przez Ericha Deffke. Oś widokową z perspektywy ulicy zamyka bryła podcieniowej kamienicy, w której od II poł. XVIII wieku do 1945 roku funkcjonowała „Apteka pod Orłem”. Nad dachami budynków wyłania się sylweta i neogotycka architektura ratusza w postaci bogato dekorowanego schodkowego szczytu oraz monumentalnej strzelistej wieży zegarowej zwieńczonej hełmem.
Łukasz Rzepczyński
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 9 cm, szerokość: 14 cm
Rodzaj obiektu
pocztówka
Technika
druk, rotograwiura, retuszowanie
Tworzywo / materiał
karton
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
ok. 1905
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1898
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1930
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna