Gruss aus Marienwerder. Dom (Nordostseite) | Pozdrowienia z Kwidzyna. Katedra (płn.-wsch. strona)
Pocztówka
ok. 1898
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Historia Powiśla Kwidzyńskiego (Zamek w Kwidzynie)
Widokówka „Gruss aus Gorken bei Marienwerder” („Pozdrowienia z Górek koło Kwidzyna”) przedstawia krajobraz kulturowy Doliny Liwy w kierunku wsi podmiejskiej Górki. Korespondencja wysłana z Kwidzyna w dniu 7 lipca 1905 roku do panny Margarethe Schultheiss z Argenau (ob. Gniewkowo) w prowincji poznańskiej. Wydawcą było lokalne wydawnictwo i drukarnia o nazwie Kunstverlag von B. Groll, Marienwerder. Korzenie tego kilkupokoleniowego, wielobranżowego przedsiębiorstwa, które swoją główną siedzibę miało przy Marienburger Strasse 43 (ob. ul. Braterstwa Narodów), sięgają 1838 roku. W tym czasie przedsiębiorstwo prowadziła Bertha Groll, po której firmę przejął syn Wendt. Kartka jest przykładem pocztówki z tzw. długim adresem sprzed reformy pocztowej, która miała miejsce w 1904 roku. Do tego czasu na awersie znajdowała się ilustracja oraz wyznaczone miejsce na tekst korespondencji, a na rewersie wpisywano tylko dane adresata, stemplowano oraz naklejano znaczek pocztowy.
Ze względu na uwiecznione na widoku peryferia Kwidzyna, pocztówka ta należy do rzadkości. Przedstawia nadrzeczny i sielankowy pejzaż Doliny Liwy w okolicy wsi Górki. Po zachodniej stronie rzeki znajdują się wysokie drzewa, za którymi biegnie droga wraz z przeprawą mostową z Kwidzyna do Prabut. Natomiast po wschodniej stronie widać pasące się bydło nad brzegiem Liwy, a dalej jednopiętrowy budynek z użytkowym poddaszem, przykryty dachem naczółkowym. Najprawdopodobniej znajdowała się w nim gospoda dla podróżnych. Całość kompozycji zamyka szpaler drzew tworzących formę alei przydrożnej.
Obecnie obszar ten jest już nie do poznania. W miejscu łąki znajdują się ogródki działkowe, a po budynku dawnej karczmy nie ma śladu. Jedynie topografia terenu oraz przerzucony przez rzekę most pozwalają współcześnie umiejscowić ten historyczny widok.
Łukasz Rzepczyński
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 9 cm, szerokość: 13,9 cm
Rodzaj obiektu
pocztówka
Technika
druk, światłodruk, pismo odręczne, odcisk stemplem
Tworzywo / materiał
karton
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
ok. 1898
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1930
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1918
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna