Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowy owoidalny wazon z półkolistą pokrywą zwieńczoną figurą shishi. Przepiękna dekoracja przedstawia w przeważającej części bogatą florę japońską, będącą niezwykle wdzięcznym i często wykorzystywanym motywem w zdobieniu porcelany, często niosącym znaczenia symboliczne.
Dekorację brzuśca wypełniają bujne, pnące się ku górze ukwiecone drzewa śliwy i wiśni z płatkami malowanymi bladym różem, czerwienią i złotem. Pomiędzy tą rozłożystą dekoracją umieszczono naprzeciwlegle elementy architektury japońskiej - pawilony z balustradami. Ramiona i podstawę naczynia obiega dekoracja złożona z ośmiu pól wypełnionych dekoracją floralną. Zdobią je gęsto motywy sosny, ukwiecone gałązki śliwy, wiśni oraz irysy, chryzantemy, dzwonki, peonie i gdzieniegdzie pary przepiórek. Cała kompozycja potęguje wrażenie dekoracyjnego bogactwa. Dekoracja pokrywy zwieńczonej shishi siedzącym na skale stanowi pendant do dekoracji ramion i podstawy wazonu.
Wazon z jego dekoracją jest typowym przykładem zdobienia nazywanego „Imari”, czyli porcelany wytwarzanej w Arita na wyspie Kiusiu. Określenie Imari pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały statki z japońskimi wyrobami eksportowymi. Kolorystyka charakterystyczna dla porcelany typu Imari obejmowała podszkliwny kobalt i naszkliwną czerwień żelazową i złocenia. Wyroby dalekowschodnie były niezwykle cenione i pożądane w Europie, dlatego też od XVII wieku produkowano je z przeznaczeniem na rynek europejski jako naczynia dekoracyjne.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 75,0 cm, szerokość: 39,0 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna