Spodek pod filiżankę
Talerzyk
XIX/XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Występuje w ścieżce edukacyjnej: Stwory i potwory
Rzeźba przedstawiająca postać niezidentyfikowanego mężczyzny na podstawce, wykonana z korzenia drzewnego. Cechą charakterystyczną tego typu przedmiotów jest ich oszczędne i dość surowe opracowanie. Miało to na celu ukazanie naturalnego piękna surowca i jego niepowtarzalność. W tym przypadku artysta wykorzystując kształt wybranego materiału precyzyjniej wyrzeźbił jedynie twarz postaci i lewą dłoń. Otwory w dłoni wskazują, że postać niosła jakiś przedmiot. Element ten nie zachował się, co znacząco utrudnia określenie tematyki przedstawienia. Podstawka została wykonana z nieopracowanego korzenia – jej przód prezentuje niejednorodną, niepowtarzalną strukturę naturalnego materiału rzeźbiarskiego.
Historia rzeźbienia w korzeniu drzewnym sięga w Chinach czasów najdawniejszych. Stanowiło ono jedną z tradycyjnych form sztuki ludowej. Istnieją pewne zasady stosowane przy tworzeniu przedmiotów z korzenia. Podstawą jest uznanie wyższości i doskonałości natury, umiejętność wykorzystania cech naturalnych danego materiału do tematyki dzieła i odpowiednie jego opracowanie. Istotne jest również zachowanie kształtu kompozycji nawiązującego do trójkąta bądź też innych figur geometrycznych. Bardzo ważne pozostaje twórcze i jednocześnie pokorne podejście do materiału rzeźbiarskiego – tak, by człowiek nie przyćmił natury, a tchnął w nią swego artystycznego ducha.
Dawne zapisy inwentarzowe i archiwalna dokumentacja fotograficzna pozwalają na twierdzenie, że obiekt ten znajduje się w kolekcji wilanowskiej od 1. połowy XIX w. Był elementem wyposażenia nieistniejących już Pokojów Chińskich na piętrze korpusu pałacu, zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego. Obecnie w zbiorach muzealnych znajduje się dziesięć figurek z korzenia drzewnego. Kolekcjonowanie tego typu przedmiotów związane było z modą i fascynacją sztuką dalekowschodnią.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 24,5 cm, szerokość: 0 cm
Rodzaj obiektu
rzeźba - cała postać
Technika
rzeźbienie
Tworzywo / materiał
korzeń drzewny
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XIX/XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX/XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna