Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Szafa dwudrzwiowa w kolorze ciemnobrązowym, z trzema półkami, na niskich nogach łukowo przechodzących w cokół. Gzyms dookoła obwiedziony dwiema profilowanymi listwami z żółtego metalu. Ściany boczne i blat zdobione inkrustacją w formie prostokątnych płycin obwiedzionych podwójnie prostą żyłką z żółtego metalu. Krawędzie cokołu obwiedzione pojedynczo. Drzwi o ramach obwiedzionych podwójnie, z wypełnieniem z paneli pokrytych laką orientalną, lewe skrzydło z przedstawieniami dwóch ptaków na krzewie kwitnącej peonii, prawe z wizerunkiem górzystego pejzażu z krętą drogą i sztafażem z postaci konnych łuczników. Panele obwiedzione są czarno-złotą geometryczną bordiurą w której wydzielono podłużne, owalne pola z motywami roślinnymi, zaś środkowe przedstawienia na czarnym tle wykonane są laką barwną, w kolorach czerwieni, zieleni i złota. Każde drzwi z zamkiem o wpuszczonej kluczynie.
Wnętrze poza podłogą malowane na kolor jasnocynobrowy. W narożach zębatki do mocowania półek.
Plecy dwudzielne, surowe.
Stylistyka dekoracji malarskiej paneli oraz technologia ich wykonania sugerują, że są to chińskie wyroby eksportowe z przełomu XVIII i XIX wieku, obficie przywożone wówczas do Europy i używane do wyrobu mebli i innych elementów wystroju wnętrz. Z zachowanych materiałów archiwalnych wiadomo, że Stanisław Kostka Potocki podczas swojej podróży do Paryża i Bajonny w 1808 zakupił miedzy innymi 12 paneli lakowych, użytych później do wyrobu dwóch par szaf i jednego parawanu, zachowanych w kolekcji wilanowskiej.
Szafa posiada parę (Wil.2741) i wraz z parawanem Wil.3196 meble te stanowią fragment pochodzącego zapewne z 1. ćw. XIX w. wyposażenia Przedpokoju na I piętrze korpusu pałacu wilanowskiego, będącego wówczas częścią Pokoi Chińskich urządzonych według koncepcji Stanisława Kostki Potockiego przez Aleksandrę z Lubomirskich Potocką i jej syna Aleksandra. Apartament chiński nie miał funkcji mieszkalnej, a stanowił oprawę dla ekspozycji kolekcji sztuki i rzemiosła Dalekiego Wschodu.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 130,0 cm, szerokość: 144,0 cm
Rodzaj obiektu
mebel skrzyniowy
Technika
malowanie, laka, laka czarna, złocenie
Tworzywo / materiał
drewno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna