Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Grafika
Jest to miedzioryt pochodzący z obszernego opracowania wydanego w Amsterdamie w latach 1718-1721, autorstwa Arnolda Houbrakena, pt. De groote schouburgh der Nederlantsche konstschilders en schilderessen, co w wolnym tłumaczeniu na język polski brzmi: Wielki teatr malarzy niderlandzkich. Opracowanie jest trzytomowym kompendium, które gromadzi informacje o malarza holenderskiego złotego wieku, omawia ich życie i dzieło. Teksty uzupełnione są rytowanymi portretami malarzy. Książka stanowi fundamentalne źródło do dziejów holenderskiej historii sztuki XVII w. W zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie znajdują się dwie ryciny pochodzące z tomu drugiego opracowania (1719); jest to prezentowana odbitka, oraz Wil.5554 – miedzioryt z portretami Adama Pynackera i Allaerta Pietersza van Everdingena (zob. nota).
Portrety obu artystów wkomponowane są w krajobraz; Paulus Potter (1625-1654) ukazany został na dole, w owalnym medalionie, z kolei wizerunek Jacoba van Doesa (1623-1673) znalazł się na przyczepionej do drzewa karcie papieru. W tle dostrzec możemy lapidaria (fragmenty kamienne, np. architektury), w górnej części pasące się bydło – prawdopodobnie jako nawiązanie do najbardziej charakterystycznego motywu malarstwa Pottera – zwierząt.
Portret van Doesa opiera się na rysunku nieznanego autora, przechowywanym z zbiorach Rijksmuseum w Amsterdamie (). Charakterystyczne jest dla techniki graficznej odwrócenie stron względem rysunku; przeniesiony w tym samym układzie co oryginał na miedzianą płytę, na odbitce tworzy lustrzane odbicie.
Amsterdam, malarz, życie, dzieło, portret, malarstwo holenderskie, Arnold Houbraken, malarstwo, Rijksmuseum
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 9,5 cm, szerokość: 14,7 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
miedzioryt
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna