Jerzy Pol
1907 — 1913
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Wincenty Pol
Choć zdjęcie nie jest datowane, to porównując je z innymi fotograficznymi portretami autora Pieśni o ziemi naszej, można stwierdzić, że zostało wykonane około połowy lat 60. XIX wieku, a biorąc pod uwagę widniejący na odwrocie adres zakładu fotograficznego, w którym powstało, musiało to być pomiędzy rokiem 1863 a 1868.
Jego autor bowiem, Teodor Szajnok (1833–1894) – działający we Lwowie polski artysta fotograf, prowadził wówczas atelier, przejęte w 1863 roku po nestorze lwowskiej dagerotypii Hipolicie Chołoniewskim, przy ulicy Pojezuickiej (dziś Hnatiuka), naprzeciwko dawnego Hotelu Angielskiego (notabene na hotelowym podwórzu miał zakład inny znany lwowski fotograf, Józef Eder, który również portretował Wincentego Pola). Po wybudowaniu własnego domu, w roku 1868, Szajnok przeniósł doń firmę, zmieniając tym samym jej adres.
Warto nadmienić, że ów fotograf artysta nie tylko sam zajmował się fotografią (a specjalizował się w dziedzinie architektury, krajobrazu i portretu), ale w późniejszych latach został też założycielem i wiceprezesem Klubu Miłośników Sztuki Fotograficznej we Lwowie, jak również autorem podręcznika Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników (1893).
Z omawianej fotografii były wykonywane później dalsze kopie. W naszych zbiorach posiadamy heliograwiurę autorstwa wiedeńskiego artysty Josefa Löwy’ego (1834–1902). Zdjęcie Szajnoka trafiło do Dworku Wincentego Pola w 2006 roku za pośrednictwem powstałej dwa lata wcześniej Spółdzielni „Placówka” – Banku Informacji o Książce w Krakowie, której twórcą (wraz z uczniami i studentami działającymi w Klubie Przyjaciół Ogniska Krakowskiego Polskiej YMCA) był, wielce zasłużony także dla Dworku Wincentego Pola w Lublinie, historyk nauk o Ziemi i bibliofil doktor Stanisław Czarniecki.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 9 cm, szerokość: 5 cm
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
odbitka fotograficzna
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1907 — 1913
Muzeum Narodowe w Lublinie
1858
Muzeum Narodowe w Lublinie
1903
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna