Czarka
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowy flakonik o gruszkowatym kształcie dekorowany w typie famille rose. Famille rose to francuski termin oznaczający przynależność do określonej grupy porcelany chińskiej. W tym przypadku jest to tzw. rodzina różowych, czyli wyroby dekorowane naszkliwnymi farbami z przewagą odcieni różu i purpury. Chińczycy określali je jako yangcai - „obce kolory”. Zaczęły być używane w chińskich manufakturach do zdobienia porcelany na przełomie lat 20. i 30. XVIII wieku. Najwyższy poziom artystyczny wyrobów w typie famille rose osiągnięto w wytwórniach Jingdezhen w okresie Yongzheng (1722-1735).
Flakonik wspiera się na wydłużonej, okrągłej nóżce z rozszerzającą się stopką. Pękaty brzusiec zwęża się z delikatnym zgrubieniem na ramionach, przechodząc w smukłą szyję z rozchylonym wylewem. Po jego bokach umieszczono dwa dekoracyjne uchwyty. Dekoracja naczynia przedstawia różnorodne, wdzięczne motywy kwiatowe utrzymane w nieco zgaszonej kolorystyce. Gdzieniegdzie na kwitnących roślinach przysiadają barwne motyle.
Wilanowski obiekt jest przykładem porcelany wyprodukowanej z przeznaczeniem na rynek europejski. W XIX wieku przypuszczalnie stanowił element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 13,9 cm, szerokość: 6,3 cm
Technika
złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status