Paryż. Bukiniści
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowa niewielka misa dekorowana w stylu „chińskie imari”. Okrągła czara naczynia spoczywa na dość szerokiej i wysokiej stopie. Kształt misy podkreśla pas zdobień w formie naprzemiennie zakomponowanych pól z dekoracjami. Kobaltowe pole wypełnia delikatny rysunek złotej arabeski i w centralnej części rezerwa, czyli wyodrębnione pole z dekoracją, w tym wypadku w kształcie czteroliścia, z subtelnymi kwiatowymi motywami. Jaśniejsze, węższe pole pokryte gęstą arabeską zdobi kwiat peonii.
Wewnętrzną krawędź naczynia okala ciągły ornament geometryczny przerywany czterema rezerwami z kwiatami . Od dolnej kobaltowej linii obiegającej ornament odchodzą w dół drobne kompozycje kwiatowe. Dno misy dekoruje ukwiecona gałązka peonii.
Kolorystyka naczynia utrzymana jest w barwach czerni, czerwieni, kobaltu, zieleni i złota. Dekoracja, mimo swojego bogactwa barwnego i ornamentalnego, charakteryzuje się subtelnym i stylistycznie stosunkowo oszczędnym rysunkiem.
„Chińskie imari” to przedmioty wykonane w chińskich manufakturach, których zdobnictwo czerpie z kolorystyki wytwarzanej wcześniej przez Japończyków porcelany. Japońskie imari produkowano głównie w Arita na wyspie Kiusiu od około połowy XVII wieku z przeznaczeniem na eksport na rynek europejski. Określenie „imari” pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały japońskie statki wypełnione pięknymi przykładami japońskiego rzemiosła artystycznego.
W zbiorach wilanowskich znajduje się analogiczna misa do pary.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 10,8 cm, szerokość: 26,3 cm
Technika
szkliwienie, złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna