
Sukienka
3. ćwierć XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Życie codzienne w PRL
Pamiątkowy drewniany puchar z otwieranym wieczkiem zakończonym okrągłym uchwytem przeznaczony był do przechowywania korka od szampana rozbijanego o burtę wodowanego statku i innych drobnych pamiątek z momentu wodowania.
Został wykonany przez stolarza Stoczni Szczecińskiej Zdzisława Wcisłka, który tworzył pamiątkowe prezenty dla matek chrzestnych wodowanych statków. Najczęstszymi formami były miniaturowe koła sterowe, beczki i puchary. Do tych ostatnich po wodowaniu wkładano korki wraz z szyjkami od butelek szampana rozbitych o burtę. Takie pamiątki uzupełniane były przez stoczniową grawernię odpowiednio ozdobionymi tabliczkami z nazwiskami matek chrzestnych i nazwami statków.
Drewniany puchar, który znajduje się w zbiorach MNS-CDP nie był wykonywany z myślą o konkretnym wodowaniu. To wzorzec, duplikat tych pucharów. Autor, odchodząc ze stoczni na emeryturę, zachował sobie duplikaty wszystkich podobnych obiektów, które wykonywał: w formie beczki, koła sterowego i pucharu, który po latach rodzina przekazała do zbiorów MNS-CDP.
Zdzisław Wcisłek (1928–2008) do Szczecina przyjechał na początku lat 50. XX wieku z rodzinnego Kopydłówka w województwie łódzkim. Jego ojciec, Jan, był plutonowym 2 Pułku Ułanów Grochowskich im. Generała Józefa Dwernickiego, odznaczonym Krzyżem Walecznych za udział w bitwie warszawskiej i pod Komarowem w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zdzisław został zatrudniony w Stoczni Szczecińskiej jako stolarz na Wydziale W-5, a potem aż do emerytury pracował jako monter wyposażenia okrętowego na Wydziale W-1. Był uczestnikiem wszystkich protestów robotniczych stoczniowców. Odznaczony został Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 25 cm, średnica: 11 cm
Rodzaj obiektu
puchar, pokrywa
Technika
toczenie (obróbka wiórowa)
Tworzywo / materiał
drewno
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
3. ćwierć XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
3. ćwierć XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
3. ćwierć XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna