Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Okrągły porcelanowy talerz zdobiony motywami dekoracyjnymi imari. Lustro naczynia ujęte podwójnym kobaltowym pierścieniem zdobi wazon z ukwieconymi gałązkami wiśni i chryzantemy. Uskok talerza i jego kołnierz zdobią trzy rezerwy, czyli pola wyodrębnione krawędzią, wypełnione dekoracją – w tym przypadku kompozycjami z kwiatami chryzantemy i peonii. Przestrzeń pomiędzy rezerwami dekorują widoczki charakterystycznej scenerii pejzażowo-architektonicznej. Awers naczynia przyozdobiono trzema gałązkami śliwy.
Talerz z jego dekoracją jest typowym przykładem zdobienia nazywanego „imari”, czyli porcelany wytwarzanej w Arita na wyspie Kiusiu. Określenie imari pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały statki z japońskimi wyrobami eksportowymi. Kolorystyka charakterystyczna dla porcelany typu imari obejmowała podszkliwny kobalt i naszkliwną czerwień żelazową i złocenia. Wyroby dalekowschodnie były niezwykle cenione i pożądane w Europie, dlatego też od XVII wieku produkowano je z przeznaczeniem na rynek europejski.
Talerz pochodzi z kolekcji Ireneusza Szarka, jednego z ważniejszych polskich kolekcjonerów. Wzbogaca zbiór porcelany japońskiej gromadzonej w pałacu wilanowskim od XVII wieku.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 3,4 cm, szerokość: 21,4 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Technika
kobalt, farby naszkliwne, złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna