Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Piękna cylindryczna czara z lekko spłaszczoną półkolistą pokrywą ze zwieńczeniem w formie dwóch psów Fo. Naczynie wykonano ze słonińca, w tym przypadku wspaniale imitującego marmur z jego charakterystycznym żyłkowaniem. Cały obiekt, od stopy aż po zwieńczenie, łącznie z wnętrzem, zdobiony jest wyrafinowanym rytym ornamentem, następnie pozłoconym. Połączenie harmonijnego kształtu naczynia, czerwono-szarego steatytu, łącznie z delikatną dekoracją dodaje kunsztu temu z pozoru zwykłemu przedmiotowi.
Steatyt, nazywany też słonińcem czy kamieniem mydlanym, jest jednym z bardziej popularnych surowców w chińskim rzemiośle artystycznym, i nie tylko. Dzięki wysokiej zawartości talku w składzie tej skały, wahającej się od 30 do 80 procent, steatytu używano do tworzenia różnorodnych przedmiotów, również codziennego użytku. Miękkość kamienia pozwalała na szybkie i niewymagające specjalnych narzędzi obrobienie tego materiału. Stosunkowo dobra dostępność do surowca wpływała na jego powszechność i powiązaną z tym cenę. Kolorystyka kamienia mydlanego jest bardzo szeroka. Skały przybierają barwy bieli, różu, szarości, czerni, czerwieni, brązu, fioletu i zieleni.
Najwcześniejsze chińskie wyroby z kamienia mydlanego datuje się na 3000 lat temu. Jedne z piękniejszych, tzw. Qingtian, powstały w latach 420-581.
W kolekcji wilanowskiej znajduje się zespół figurek z kamienia mydlanego oraz kilka naczyń z tego surowca. Zdobiły one niegdyś dawne Pokoje Chińskie zaprojektowane i zaaranżowane w początkach XIX w. przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 13,5 cm, szerokość: 7,5 cm
Rodzaj obiektu
naczynie użytkowe...
Technika
rzeźbienie
Tworzywo / materiał
słoniniec
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna