Zegar wiszący
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Wnętrza
Nazwy historyczne: „Sala okrągła z kopułą”, „Gabinet”.
Nazwy inne: Gabinet w wieży, salon
Czas powstania 1806-1807.
Architekci: Chrystian Piotr Aigner
Artyści: Fryderyk Bauman
Usytuowany przy dawnym gościńcu w północnej części parku poza fosą Zameczek mający ostatecznie klasycystyczno-neogotyckie (w duchu romantycznym) elewacje wzniósł dla Księżnej Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej (1736- 1816 r), latach w 1795-1802 Jan Griesmeyer po czym, w roku 1806 przebudował Chrystian Piotr Aigner wraz ze sztukatorem Fryderykiem Baumanem. Charakterystycznym elementem architektury zameczku jest trzykondygnacyjna, mocno wysunięta wieża w narożu północno-wschodnim, pierwotnie będąca jedynie piętrowa basztą. Po roku 1821 ze względu na umieszczenie w nim administracji majątku zameczek w części przebudowano.
Położony w wieży na drugim piętrze Gabinet, powstał w dobudowanym w roku 1806 nad jednopiętrową rotundą kolejnym piętrze, celem stworzenia neogotyckiej baszty. Ma plan koła z dwoma od północnego wschodu ostrołukowymi porte-fenêtre . W ścianie od południa znajduje się klasycystyczny kominek z czarnego i szarego marmuru. Wszystkie ściany z poziomym boniowaniem. Od zachodu przylega półokrągła konchowa wnęka z kręconymi schodami prowadzącymi z Gabinetu na pierwszym piętrze wieży. Sufit zwieńczony belkowaniem z maskami i liśćmi akantu z astragalem, kimationem, palmetami i akantem. Kopuła z wirującą rozetą złożona z romboidalnych kasetonów z rozetami w zwieńczeniu i rozetą z akantu w opasce z liśćmi lauru.
Kossakowska- Szanajca Zofia, Majewska-Maszkowska Bożenna, Zamek w Łańcucie, Warszawa 1964, s. 279-280.
Majewska-Maszkowska Bożenna, Mecenat artystyczny Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej 1736-1816, Wrocław-Warszawa-Kraków, 1976, s. 270.
Omilanowska Małgorzata, Sito Jakub, Katalog zabytków sztuki w Polsce, seria nowa T.III, zeszyt 5, Warszawa 1994, s.59- 60
Piotrowski Józef, Zamek w Łańcucie, zwięzły opis dziejów i zbiorów, Lwów 1933, s. 47.
Teodorowicz-Czerepińska Jadwiga, Zameczek Romantyczny w Łańcucie, Łańcut 1971, s. s.10-11, 17, 34,51-55, 103.
Aldona Cholewianka- Kruszyńska
Rodzaj obiektu
wnętrza
Właściciel
Muzeum - Zamek w Łańcucie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
XIX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XIX/XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
XX wiek
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna