Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Zegary
Wymiary z obudową: wysokość 104 cm, szerokość 61 cm, głębokość 17,5 cm
Zegar zakupiony do zbiorów wilanowskich w 1964 r. Wskazuje minuty i godziny oznaczone na tarczy cyframi arabskimi (5-60) i rzymskimi (I-XII) dwoma ażurowymi wskazówkami: godzinową i minutową. Na tarczy dwa otwory naciągowe; chodu oraz bicia godzin i kwadransów.
Mechanizm ma napęd sprężynowy, wychwyt wrzecionowy poziomo zamocowany na półmostku przykręconym do tylnej płyty mechanizmu. Wahadło lekkie, długie wisi na zawieszce nicianej. Bicie godzin i kwadransów przebiega z jednej sprężyny i wspólnej krzywki stopniowej. Zegar wyposażony jest w repetycję kwadransową naciągana przez ciągnięcie za sznurek w momencie uruchamiania repetycji. Regulator bicia wiatraczkowy. Zainstalowany jest również wyłącznik bicia kwadransów w czasie wybijania godzin.
Drewniana obudowa zegara ustawiona na wiszącej konsoli, na całej powierzchni rzeźbiona i złocona jest kompilacją motywów architektonicznych i figuralnych. Jej trzon ustawiony na szerszym cokole zwieńczony jest łamanym gzymsem, na którym siedzi orzeł z rozpostartymi skrzydłami trzymający w szponach owalny medalion. Boki flankują dwie figurki putt wskazujących tarczę zegarową umieszczoną na tle trzonu dekorowaną wieńcem lauru i girlandy z liści i kwiatów podtrzymywanej z obu stron przez głowy kozłów.
AK
Ekspozycja muzealna, kolekcja wilanowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 104,0 cm, szerokość: 61,0 cm
Rodzaj obiektu
zegar
Technika
rzeźbienie, złocenie, emalia
Tworzywo / materiał
drewno; stal; mosiądz; szkło przezroczyste
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna