Dzbanek myśliwski
1843 — 1850
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Kamionka angielska – Wedgwood
Pod koniec XVIII wieku ceramika angielska, a zwłaszcza barwne kamionki jaspisowe wytwarzane w manufakturze Wedgwooda, była w Polsce ekskluzywną nowością. Jej dekoracja trafiała w gusta osób zauroczonych antykiem. Szczególną popularnością cieszyła się wśród polskiej arystokracji, która starała się sprostać najnowszym wymogom mody epoki klasycyzmu. Zarówno liczne podróże zagraniczne, jak i działalność zachodnioeuropejskich przedstawicieli handlowych przyczyniały się do popularności długo niedocenianej i wręcz zapomnianej kamionki. Wśród zleceń wysyłanych do Polski powtarzały się adresy warszawskie i gdańskie, świadczące o ożywionych kontaktach handlowych z tymi ośrodkami.
Zamawiano najczęściej serwisy obiadowe z herbami i monogramami odbiorców. Dużą popularnością cieszyły się medaliony portretowe produkowane od lat 70. XVIII wieku. W grupie przedmiotów dekoracyjnych na uwagę zasługuje dziewięć medali portretowych ukazujących sławnych Polaków i władców Polski.
Medaliony z kamionki jaspisowej z wizerunkami polskich bohaterów narodowych wykonywano ponownie w 2. połowie XIX wieku. Edward J. Kuntze, rzeźbiarz pochodzący z Pomorza, a działający w Londynie, projektował i wykonał dla Wedgwooda serię medalionów o wymowie patriotycznej z wizerunkami hetmanów polskich. Po upadku powstania styczniowego zarówno w środowiskach emigracyjnych, jak i wśród odbiorców w kraju, będącym pod zaborami, wzrosło zapotrzebowanie na pamiątki i różnego rodzaju przedmioty przypominające o minionej chwale i dawnym znaczeniu ojczyzny. Nie słabła popularność dawnych bohaterów Rzeczypospolitej wśród pozbawionego własnej państwowości społeczeństwa. W ten sposób nawet wyroby zagranicznych wytwórni działały na rzecz społeczności polskiej, przyczyniając się do utrwalania wiedzy o przeszłości Rzeczypospolitej, a co za tym idzie – tożsamości narodowej Polaków. Zachowany w zbiorach muzealnych medalion z popiersiem hetmana Stefana Czarnieckiego, należący do grupy wyrobów z kamionki jaspisowej, został wykonany około 1869 roku.
Magdalena Norkowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 9 cm, szerokość: 5.6 cm
Rodzaj obiektu
medalion
Technika
złocenie, technika malarska, relief nakładany
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1843 — 1850
Muzeum Narodowe w Lublinie
1882 — 1885
Muzeum Narodowe w Lublinie
1746
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna