Portret kobiety
około 1908
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Malarstwo portretowe (XVII – początek XX wieku)
Roman Kramsztyk, malarz polski żydowskiego pochodzenia, urodził się 18 sierpnia 1885 roku w Warszawie, zginął 6 sierpnia 1942 roku w getcie warszawskim. Jest uznawany za reprezentanta nurtu nowego klasycyzmu. Uczył się pod kierunkiem Józefa Mehoffera, studiował też w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przebywał także w Paryżu. Inspirował się między innymi malarstwem Paula Cézanne’a.
W roku 1933 Kramsztyk powiedział: „Przeżywamy właśnie znamienny zwrot w malarstwie, którego zainteresowania kierują się ku sztuce klasycznej. Nie znaczy to, aby szły w kierunku akademizmu: idą w kierunku prawdziwej i dobrej sztuki klasycznej. Odradza się portret, tak fatalnie zaniedbany w ciągu lat ostatnich, zwraca się baczną uwagę na rysunek, koloryt się tonuje i pogłębia; plama barwna, jako wartość tylko dekoracyjna – znika”.
W centrum zainteresowań tego artysty był człowiek. Portrety zdominowały jego malarstwo, choć wśród interesujących go gatunków malarskich można wymienić również pejzaż i martwe natury. W swoich rysunkach pastelami i sangwiną inspirował się studiami fizjonomicznymi Leonarda da Vinci. Jego portrety (Vanitas, Szachista, Poeta, Filozof, Aktorka) czasami przybierały postać alegorii, operowały symbolem, przez co posiadały wyraz uniwersalny.
„W portrecie – mówił artysta w wywiadzie dla »Kuriera Czerwonego« – chodzi mi przede wszystkim o ujawnienie, o wydobycie treści malarskiej tkwiącej w modelu. Stąd pochodzi fakt, że portrety moje nie są właściwie tak zwanymi podobiznami, gdyż postać czy głowa ludzka jest w nich tylko organiczną treścią pewnej kompozycyjnej całości ściśle podległej ogólnym rządzącym nią prawom”.
Rysunki Kramsztyka charakteryzuje skłonność do idealizacji oraz delikatny światłocień. Portrety z lat 30. XX wieku cechują się powabem i wdziękiem, słabną natomiast wartości psychologiczne mające oddać wnętrze portretowanego.
Klara Sadkowska
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 59.6 cm, szerokość: 45.6 cm
Rodzaj obiektu
rysunek
Technika
technika rysunkowa
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
około 1908
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna