Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowy imbryk do kawy w formie stożka ściętego u góry z płaską pokrywką zwieńczoną gałką, przymocowaną do korpusu niewielkim zawiasem. Naczynie spoczywa na trzech nóżkach w kształcie trójliścia. Z przodu, w dolnej partii brzuśca, przymocowano metalowy kranik z kurkiem w formie delfina. Z tyłu przytwierdzono duże ucho o prostokątnym przekroju. Szlachetna biel porcelany została ozdobiona stosunkową oszczędną ornamentyką japońskiego imari połączonego z dekoracją złotego imari. Imbryk zdobią złote kłosy z bladoróżowymi detalami, ptaki oraz czerwone rezerwy ujęte kobaltowymi liśćmi ze stylizowanym motywem roślinnym. Rezerwą określa się pole wyodrębnione krawędzią, wypełnione dekoracją.
Imbryczek z jego dekoracją jest przykładem zdobienia nazywanego „Imari”, czyli porcelany wytwarzanej w Arita na wyspie Kiusiu. Określenie Imari pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały statki z japońskimi wyrobami eksportowymi. Kolorystyka charakterystyczna dla porcelany typu Imari obejmowała podszkliwny kobalt i naszkliwną czerwień żelazową i złocenia. Wyroby dalekowschodnie były niezwykle cenione i pożądane w Europie, dlatego też od XVII wieku produkowano je z przeznaczeniem na rynek europejski jako naczynia dekoracyjne.
Przypuszczalnie imbryczek zdobił dawne Pokoje Chińskie zlokalizowane na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowane i zaaranżowane przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 31,0 cm, szerokość: 23,0 cm
Technika
mieszana
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna