Josua Ottens należał do rodziny znanych holenderskich rytowników i wydawców map. Założycielem amsterdamskiego przedsiębiorstwa był Joachim Ottens, ojciec Josuego oraz jego brata, Reiniera. Z okresem działalności dwóch braci, która przypada wkrótce po śmierci rodzica (1719) rozpoczyna się niezwykle aktywny i płodny okres firmy. Od roku 1726 Josua i Reinier działali jako dom wydawniczy J & R Ottens, aż do śmierci Reiniera, w 1760 roku. Potem, do 1765, warsztat prowadził jego syn, również Reinier. Specjalizowali się w publikacji zbiorów map, głównie w oparciu wcześniej wydawanych wzorów. W wersji Ottensów wychodziły dobrze usystematyzowane i pięknie kolorowane.
Zakupiony do zbiorów wilanowskich niezwykle interesujący druk do takich właśnie dzieł należy, niewykluczone zatem, że jego chromatyczna dekoracja jest oryginalna. Rycina, której układ przypomina mapę, stanowi przedstawienie całej gamy stosowanych w kartografii, czy planach oznaczeń związanych ze sztuką militarną. Są tu, m.in.: flanki, kurtyny, raweliny, koszary, przedstoki, palisady, ale także różne odmiany dział, mostów, łodzi, przyrządy do obsługi armat oraz prezentacja rozłożenia obozu wojskowego. W nagłówku czytamy: Carte qui represente toutes les pieces qui sont comprises dans l’architecture militaire, ou l’art des fortifications…, Jest to więc obszerny glosariusz pojęć i rozwiązań inżynierii wojskowej, walki ofensywnej jak i defensywnej, na lądzie i morzu, wraz z ich obrazowym zapisem. Znajdujące się na planszy obiekty otrzymały wyjaśnienie w znajdującej się u dołu legendzie (w jęz. holenderskim), która liczy przeszło osiemdziesiąt pozycji. Opisy znajdujemy również obok rysunków (w jęz. francuskim).
Drugim nazwiskiem, które pojawia się w opisach ryciny, obok Ottensa, jest Caspar Specht (1654-1710). Był to rytownik działający w Utrechcie. Joachim Ottens zakupił część tablic miedziorytniczych z warsztatu Spechta, po jego śmierci. Możemy mniemać, że prezentowana rycina powstała na podstawie materiałów jakie Josue odziedziczył po ojcu.
rytownik, wydawca map, Amsterdam, inżynieria wojskowa, kartografia, sztuka militarna, Josua & Reinier Ottens