Pływak
801 — 1201
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Jest częścią kolekcji: Tradycyjne rybołówstwo
Pływaki, nazywane też pławami, to elementy uzbrojeniowe sieci zastawnych i niewodów. Wraz z ciężarkami zapewniają odpowiednie ułożenie sieci w wodzie, co jest ważne dla powodzenia połowu. Wskazują również rybakom lokalizację sieci. Rodzajami pływaków są także, służące do wyznaczania granic łowiska oznaczniki i boje.
Pływaki wykonywane są z różnych materiałów, takich jak: drewno, kora, trzcina, szkło, blacha a współcześnie również ze styropianu, plastiku i innych, odpornych na działanie wody tworzyw sztucznych. Mogą mieć różną wielkość i kształty: prostokąta, owalu, koła, walca, stożka lub kuli. Dawniej pływaki sieciowe wykonywali najczęściej sami rybacy, często umieszczając na nich swoje znaki własnościowe (merki), dzięki którym rozpoznawali swoje sieci rozstawione w wodzie. Współcześnie w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju pływaki produkcji fabrycznej.
W zbiorach Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie pływaki stanowią kolekcję liczącą ponad czterdzieści numerów inwentarzowych. Prezentowane obiekty pochodzące z 1949 r., z Wolina, to zespół mających podobne rozmiary i kształty pływaków, wykonanych z kory topolowej.
Agnieszka Słowińska
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
pływak rybacki
Technika
obróbka drewna, ciosanie
Tworzywo / materiał
kora topolowa
Pochodzenie / sposób pozyskania
zakup
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
801 — 1201
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1880 — 1920
Muzeum Narodowe w Szczecinie
1901 — 1949
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna