![MPOLIN-A50.1.38 Odręczny list na pojedynczej czystej karcie złożonej na pół. Dopisek na lewym marginesie ostatniej strony. Wielu autorów.
Z treści: Kochany Tadziudziudziuniu! | Kocham Cię, ale jestem pijana – […] [nieczytelne] Ci napiszę resztę! | Zebraliśmy się w gościnnym domu Twych Rodziców i czule Cię wspominamy. I w Paryżu nie zrobią… […]](/brepo/panel_repo/2024/03/22/7ycvi2/contain-360-1000-max-mpolin-a50-1-38-001.jpg)
List do Tadeusza Perla
1939-02-01
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Sztućce – pamiątka po żydowskiej rodzinie mieszkającej w Krakowie
Pierwszy z kompletu sześciu widelców półmiskowych . Widelec jest w kolorze srebrnym, platerowany. Kształt zębów (4) jest spłaszczony i podłużny. Trzonek widelca jest płaski i rozszerzający się ku dołowi. W dolnej części trzonek został ozdobiony motywem geometrycznym (utrzymanym w stylistyce art déco). Dekoracja składa się z dwóch prostych żłobień (pocienień) biegnących wzdłuż obu krawędzi trzonka (po obu stronach). Zakończenie trzonka jest ścięte w miejscach, gdzie został on pocieniony.
Zdaniem Joanny Paprockiej-Gajek, znawczyni historii rodzimego platernictwa, „zaopatrzenie domu w zastawę stołową w warstwach zamożnych i średniozamożnych stanowiło coraz dobitniej świadectwo osiągniętego standardu życiowego, a także wykładnik prestiżu oraz zamożności. Zastawa stołowa w bogatych domach stawała się coraz liczniejsza i bardziej zróżnicowana.” Autorka wspomina także, że osobne sztućce służące jedynie do nakładania pojawiły się na początku XVIII w. Nazywano je wówczas łyżkami, bądź widelcami do „częstowania” lub „dzielenia” (J. Paprocka-Gajek, „Platery warszawskie w latach 1822-1914, Asortyment, odbiorca i obyczaj, Warszawa 2010”.
MF
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 21 cm, szerokość: 2.5 cm
Technika
gięcie, cięcie, odlew, platerownie srebrem
Tworzywo / materiał
metal, srebro
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1939-02-01
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1929 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1929 — 1939
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna