Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Nietypowe porcelanowe naczynie w formie dwóch owoców połączonych gałązką. Kuliste owoce, pokryte gęsto drobniutkimi kuleczkami, to przypuszczalnie chińska śliwa, czyli liczi. Połączono je łukowato wygiętym uchwytem stylizowanym na gałąź, której mniejsze ulistnione gałązki oplatają oba owoce. Jeden z owoców wieńczy ażurowa nakrywka, druga się nie zachowała. Złocenia całej dekoracji uchwytu wykonano w późniejszym okresie, najpewniej w Europie, w celu dopasowania obiektu do gustu odbiorcy. Była to powszechna praktyka stosowana na rynku europejskim.
Wydaje się, że obiekt trafił do kolekcji wilanowskiej jako ciekawostka, interesująca dla Europejczyków z powodu tak odmiennej, i przez to owianej pewną tajemnicą i niedopowiedzeniem, kultury Dalekiego Wschodu. W XIX wieku moda na Orient uległa nasileniu, wobec czego chętnie nabywano przedmioty o proweniencji dalekowschodniej.
Na podstawie dokumentacji archiwalnej wiadomo, że w XIX wieku naczynie stanowił element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 14,5 cm, szerokość: 17,0 cm
Technika
złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna