Talerz płytki z serwisu obiadowego
Talerz
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Nietypowa i pięknie dekorowana waza z pokrywą została wykonana ze stopu ołowiowo-cynowego, z elementami mosiężnymi i miedzianą inkrustacją. Beczkowata, sześciokątna forma wazy z cylindryczną szyjką została płasko zamknięta analogiczną pokrywką. Taki kształt naczynia sugeruje, że był to gar zasobowy, być może do przechowywania herbaty lub imbiru. Wyjątkowa uroda naczynia została odkryta po przeprowadzeniu w 2015 roku kompleksowej konserwacji, która odsłoniła rytowane, puncowane i inkrustowane miedzią sceny rodzajowe na tle pejzażu. Na każdej z powierzchni brzuśca widoczne są postacie zajęte rozmową - stojące wśród drzew czy zgromadzone wokół stołu, między innymi podczas posiłku. Także pokrywa została ozdobiona – na jej powierzchni ukazano lecącego żurawia wśród chmur, wokół pokrywy natomiast przedstawiono motywy gałązek kwiatowych i drobnych ptaków.
Wydaje się, że obiekt trafił do kolekcji wilanowskiej jako ciekawostka, interesująca dla Europejczyków z powodu tak odmiennej, i przez to owianej pewną tajemnicą i niedopowiedzeniem, kultury chińskiej. W XIX wieku moda na Orient uległa nasileniu, wobec czego chętnie nabywano przedmioty o proweniencji dalekowschodniej.
W XIX wieku waza przypuszczalnie stanowiła element wyposażenia dawnych Pokojów Chińskich zlokalizowanych na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, wzbogacanych o interesujące przedmioty przez jego potomnych.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 32,0 cm, szerokość: 21,0 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Technika
inkrustacja, rytowanie
Tworzywo / materiał
cyna; miedź
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna