List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Listy do Tadeusza Perla od rodziny i przyjaciół z Warszawy, 1938-1947
List matki do syna, na karcie pocztowej, pisany na pustej części karty i na części przy danych pocztowych. Na rewersie dwa znaczki pocztowe (jeden naklejony, drugi nadrukowany), dwie okrągłe pieczątki. Jedna z nich odciśnięta fragmentarycznie, ponieważ stempel znalazł się częściowo poza kartą. Nadruki - m.in. „TELEFON ZAOSZCZĘDZA CZAS I PIENIĄDZE!”. Adres: Monsieur | Tadeusz Perl | Paris VI | 15 rue des Quatre Vents
W liście wspominana jest siostra/córka – Jadwiga i szwagier/zięć, Stanisław Wohl – to czas produkcji filmu „Strachy” (w reżyserii Eugeniusza Cękalskiego i Karola Szołowskiego), do którego Stanisław Wohl, głównie operator filmowy (w tym filmie również w tej funkcji, razem z Adolfem Forbertem), był współscenarzystą.
Treść (pisownia zmodernizowana):
Kochany Tadziu! Cieszę się, że [spójnik dodany omyłkowo] bardzo, żeś sobie dobrze odpoczął, i że widziałeś tyle pięknych rzeczy. Ale co tam było z ruletką, przyznaj się, ile bęknąłeś? Ja ciągle jeszcze dojeżdżam do Konst[anicina,] pogody u nas piękne – w dzień gorąco, słyszałam, że w Paryżu to samo. Jadzia i Staś przychodzą na obiady, jak zwykle są bez forsy, film już skończony i pójdzie pewnie w październiku. Dlaczego do nich nie napisałeś? Jak tam Twoja garderoba – daj do prania, co potrzeba i dokup sobie skarpetki. Tadziulku, proszę Cię, zrób, o co Cię proszę: zwróć się do dentysty (wskaże Ci go Twój znajomy) żeby Ci zrobił zastrzyk w dziąsło – to świetna rzecz, na wzmocnienie zębów – nie śmiej się ze mnie – nie chciałabym, żeby Ci tak wypadały, jak mnie, i ojcu.
Te rzeczy, niestety, się dziedziczy. Napisz mi, jakie masz zamiary, co do studiów, gdzie się zapiszesz? Artykuł Twój w jubileusz[owym] numerze „[Naszego] Przeglądu” b[ardzo] się podobał (ja go jeszcze nie czytałam, w myśl Twego twierdzenia, że nie rozumiem.
Ściskam Cię serdecznie
Melcia
transkr. Ewa Małkowska-Bieniek, oprac. Przemysław Kaniecki
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
rękopis, stemplowanie, naklejanie, druk
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1942
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1942-12-21
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna