
Sukienka
3. ćwierć XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Malarstwo mistrzów Północy
Portret przedstawia mężczyznę ubranego w ciemny kaftan z białą marszczoną kryzą, wykończoną koronką z takim samym mankietem na ręce swobodnie opuszczonej wzdłuż tułowia. Przez drugą rękę przerzucony czarny płaszcz. Twarz i dłoń modela oddane zostały w sposób do tego stopnia realistyczny, że przez skórę prześwitują błękitne żyły. Długie, jasne włosy w puklach opadających na uszy, podkręcone wąsy i szpiczasta bródka dopełniają szyku hiszpańskiego stroju. Mowa ciała mężczyzny zdradza dumę i pewność siebie. Obraz jest wymuskany, co nie zmienia faktu, iż malowany jest uczciwie i konsekwentnie. Każdy jego cal dopieszczony jest z najwyższą uwagą, miniatorsko wręcz (mimo większej skali) wycyzelowany.
Obraz pochodzi prawdopodobnie z kolekcji Aleksandry i Augusta Potockich. Autorstwo portretu oraz tożsamość osoby portretowanej pozostają przedmiotem badań. W dawnych inwentarzach, ze względu na wysoką klasę artystyczną i podobieństwo stylu, przypisywany był Antonowi van Dyckowi.
Portret w sztuce holenderskiej XVII-wieku odgrywał rolę niebagatelną, najczęściej służył schlebianiu gustom portretowanego, podkreśleniu jego statusu majątkowego i społecznego. Rzadziej zwracano uwagę na psychologię postaci – zasadniczym celem było ukazanie bogactwa stroju, atrybutów pełnionych godności, tytułów do sławy.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 109,0 cm, szerokość: 76,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
drewno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
3. ćwierć XX wieku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1926
Muzeum Narodowe w Szczecinie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna