List do Emilii Ratz
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Varia
List otrzymany przez mieszkającą w USA Alice Jones (w tamtym czasie Alice Woolbert – po pierwszym mężu; (1911–1975) od organizacji HIAS (Hebrew Immigrant Aid Society, pol. Hebrajskie Stowarzyszenie Pomocy Imigrantom). Organizacja została założona w 1909 r. w Nowym Jorku i miała na celu pomoc materialną i prawną emigrantom żydowskim z Europy Środkowo-Wschodniej w Ameryce. W czasie II wojny światowej za pośrednictwem HIAS przesyłano także paczki aprowizacyjne Żydom mieszkającym w Europie.
Pismo z dnia 14.10.1940 r. stanowi odpowiedź na zapytanie Alice Woolbert odnośnie do sytuacji rodziny Haliny Chai Bernbaum, zamieszkałej przy ul. Leszno 33 w Warszawie.
List napisano na papierze firmowym HIAS przy użyciu maszyny do pisania. Na górze dokumentu widoczna jest nazwa oraz dane adresowe organizacji, na lewym marginesie widnieją nazwiska pracowników i pełnione przez nich funkcje. Treść listu napisana jest w dwóch językach. Wprowadzenie w języku angielskim mówi o tym, że poniżej znajduje się informacja dotycząca kondycji rodziny Haliny Chai Bernbaum, nadesłana do Nowego Jorku przez biuro w Warszawie. Pod wprowadzeniem podpisał się Isaac L. Asfosky, dyrektor wykonawczy HIAS.
Informację z biura w Warszawie napisano w języku niemieckim. Stwierdza się w niej, że wszyscy członkowie rodziny Bernbaum są zdrowi, lecz żyją w nędzy, bez zakwaterowania. Wcześniej mieszkali w Łodzi, teraz przebywają w Warszawie. Proszą o przesyłanie paczek (wsparcia materialnego) oraz listów za pośrednictwem HIAS Nowy Jork. Na końcu wiadomości zamieszczono pozdrowienia dla dra Dattnera z Wiednia.
Nie udało się ustalić dalszych losów rodziny Bernbaum z Warszawy. Najprawdopodobniej Halina Chaja i jej bliscy zginęli w getcie warszawskim lub zostali zabici w obozie zagłady w Treblince.
List przekazała do Muzeum Anne Catesby Jones, córka Alice Jones, która wspomina, że matka wysyłała w czasie wojny paczki także rodzinie mieszkającej we Florencji. Alice Jones nie była Żydówką. Córka określą ja mianem „antyfaszystki”. Przez całe życie pracowała jako bibliotekarka.
Marta Frączkiewicz
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
maszynopis, druk
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1945-04-15
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1980 — 1982
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna