Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Portret polski
Wizerunek w ujęciu popiersiowym, w owalu, przedstawiający księcia Ksawerego Franciszka Lubomirskiego herbu Szreniawa (1747-1819), starostę sieciechowskiego (od 1772) i generała wojsk rosyjskich, syna Stanisława Lubomirskiego, wojewody kijowskiego, i Ludwiki z Pociejów. Ksawery Franciszek Lubomirski był trzykrotnie żonaty: z Antoniną Potocką (córki: Elżbieta i Klementyna), z Teofilą Rzewuską (córki: Amelia i Karolina; synowie: Konstanty i Eugeniusz) i z Marią Lwowną Naryszkin (synowie: Antoni i Aleksander).
Popiersie młodego mężczyzny zostało ukazane na gładkim tle. Portretowany nosi modną ówcześnie fryzurę ułożoną z pukli pudrowanych włosów. Jest ubrany w czerwony mundur, obszyty złotym galonem, ze złotymi guzikami. Pod szyją ma zawiązany biały krawat z koronkowym żabotem.
Obraz wymieniony w Ilustrowanym przewodniku po Warszawie i okolicach Wiktora Czajewskiego (zawierającym, jak głosi podtytuł, „szczegółowy spis 1000 obrazów” z Galeryi Willanowskiej) (1893) pod pozycją 616 jako „Ksaw. ks. Lubomirski, w mundurze czerwon.” Znajdował się wówczas w Salonie bawialnym (Nr 34) pałacu wilanowskiego.
Ksawery Franciszek Lubomirski; starosta sieciechowski; Antonina Potocka; Teofila Rzewuska; Maria Lwowna Naryszkin; historyczna kolekcja wilanowska; Salon bawialny pałacu wilanowskiego.
Agnieszka Woźniak-Wieczorek
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 61,0 cm, szerokość: 45,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna