Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Grafika
W zbiorach wilanowskich znajdują się dwie grafiki należące do serii; jest to prezentowana, ukazująca scenę poselstwa cesarskiego do króla z prośbą o pomoc dla Wiednia, oraz druga, przedstawiająca spotkanie cesarza Leopolda I z królem Janem III (zob. nota do obiektu Wil.6035, Spotkanie cesarza Leopolda I z królem Janem III). Być może obok dwóch wspomnianych na serię składało się więcej kompozycji, nie mamy jednak o nich wiedzy, ani świadectw ikonograficznych. Zważywszy na pokrewną historycznie tematykę obu scen, możemy przypuszczać, że powstała ona jako zbiór okolicznościowy, na upamiętnienie obrony Wiednia, w kolejną rocznicę 1683 roku (prawdopodobnie ok. 1883).
Prezentowana scena opiera się pod względem kompozycyjnym na obrazie Henryka Rodakowskiego (1823-1894), zachowanego w zbiorach zamku Montrésor we Francji, który należy do rodziny Reyów, a w XIX wieku był w posiadaniu rodziny Branickich. Szkic olejny do obrazu posiada Muzeum Narodowe w Warszawie i – jak czytamy w krótkim opisie – rozplanowanie sceny na tle monumentalnej architektury inspirowane jest obrazem Paola Veronese, który Rodakowski kopiował w roku 1858 (K. Znojewska, nota o obiekcie na stronie Europeany: europeana.eu/en/item/094041/_nn2nc96).
Przed stojącym monarchą błagalnym gestem, na klęczkach, zwracają się do niego posłowie – ambasador wiedeński hrabia Heinrich von Wilczek oraz nuncjusz papieża Innocnetego XI, Opizio Pallavicini. Według tradycji, mieli oni wypowiedzieć słowa: Królu, ratuj Wiedeń i Chrześcijaństwo! Temat był popularny w XIX wieku, znane są różne edycje tego przedstawienia w technice grafiki, m.in. autorstwa Wojciecha Gersona i Antoniego Oleszczyńskiego. W zbiorach wilanowskiego Muzeum zachowało się również wyjątkowe ujęcie tego tematu odwzorowane w srebrnej plakiecie autorstwa Barucha Dornhelma ().
Wiedeń, bitwa pod Wiedniem, Henryk Rodakowski, zamek Montrésor, posłowie, ambasador, nuncjusz papieski, Innocenty XI, Wojciech Gerson, Antoni Oleszczyński, Baruch Dornhelm
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 34,2 cm, szerokość: 44,8 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
heliograwiura
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna