Fotografia Mani Żelaznej i trzech koleżanek
1933
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Pamiątki rodzin Justmanów i Włodawerów
Zdjęcie matki i córek Justman, widocznych do pasa, obejmujących się, stojących przy oknie (?), najpewniej zrobione w Warszawie.
Paulina Włodawer tak wspominała w swoim spisanym po latach pamiętniku (MPOLIN-A4.1.1) okoliczności swojej ucieczki jesienią 1939 r. na wschód i rozstania z siostrą: „Manek [Emanuel Justma, brat] poszedł parę dni przed nami, on przez ten czas był u jakiegoś kolegi i niewiele go widzieliśmy. Regina uważała, że ona musi zostać z rodzicami, ale że my powinniśmy pójść. Pani Bialerowa skontaktowała nas z Pawłem Żelechowskim, kuzynem Emmy [Bialer; Włodawerowie mieli kontakt z Emmą Bialer po ucieczce, w kolekcji znajduje się list od kobiety], który też się w drogę wybierał (z jakimś kolegą), i we czwórkę zakontraktowaliśmy jakąś furkę i chłopa, który miał nas przewieźć.
[...] poza Mamą [matką Artura Włodawera] nikt specjalnie nie oponował. Pomagali nam pakować parę naszych rzeczy do worka i dali trochę jedzenia na drogę.
Wyjechać mieliśmy wczesnym rankiem. W którymś miejscu miała czekać moja siostra Regina, aby się jeszcze z nami pożegnać. Nie wiem, co było – czy była jakaś pomyłka co do czasu czy miejsca, ale jej nie zastaliśmy. Więc wyjechałam, nawet się nie pożegnawszy z najdroższym i najbliższym mi człowiekiem”.
PK
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
fotografia
Technika
fotografia czarno-biała
Tworzywo / materiał
papier fotograficzny
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1933
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1932
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1932-10-31
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna