Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Wysoki, porcelanowy wazon w kształcie trąbki, dekorowany w stylu „chińskie imari”. Tego typu naczynia charakteryzuje szeroki, cylindryczny wylew, stosunkowo wąski i długi brzusiec, przy podstawie delikatnie rozszerzający się, ze zwężającą się stopą. Inną nazwą określającą kształt naczynia jest flet. Powierzchnia wazonu została ozdobiona gęstą ornamentyką floralną wzbogaconą przedstawieniami ptaków na wysokich skałach.
Dekorację brzuśca wypełniają pnące się ku górze ukwiecone gałązki peonii, z listkami malowanymi czerwienią lub pozłoconym kobaltem. Do przedstawienia bujnie kwitnących peonii zastosowano dodatkowo trzecie zestawienie kolorów, czyli połączenie czerwieni ze złotem. Pomiędzy tą rozłożystą dekoracją naprzeciwlegle wynurzają się piętrzące się skały, na których stoi barwnie upierzony bażant. Górna i dolna część wazony została dodatkowo obwiedziona ciągłymi ornamentami o zagęszczonych motywach zdobniczych. Cała kompozycja potęguje wrażenie dekoracyjnego bogactwa.
„Chińskie imari” to przedmioty wykonane w chińskich manufakturach, których zdobnictwo czerpie z kolorystyki wytwarzanej wcześniej przez Japończyków porcelany. Japońskie imari produkowano głównie w Arita na wyspie Kiusiu od około połowy XVII wieku z przeznaczeniem na eksport na rynek europejski. Określenie „imari” pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały japońskie statki wypełnione pięknymi przykładami japońskiego rzemiosła artystycznego.
W kolekcji wilanowskiej znajdują się dwa tego typu obiekty. Tworzą garnitur porcelany z wazonem Wil.2845. Stanowiły element wyposażenia dawnych Pokoi Chińskich na piętrze korpusu pałacu, zaprojektowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 48,5 cm, szerokość: 23,8 cm
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna