Czarka
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Malarstwo włoskie
We wnętrzu pałacowym z arkadą otwartą na dziedziniec, z prawej na tronie, pod szarozielonym baldachimem, widoczna postać siedzącego brodatego mężczyzny z aureolą wokół głowy, w liliowej szacie i czerwonym płaszczu na ramionach, spiętym broszą na piersiach. W lewej dłoni trzyma berło. Prawą rękę wyciąga w kierunku zgromadzonych przy tronie ludzi - kobiet i mężczyzn z darami (kosztowności i zwierzęta hodowlane). W środkowej części kompozycji ukazane postacie czterech kobiet, bliżej tronu dwie trzymające cenne naczynia . Za nimi trzech mężczyzn. Z prawej, na pierwszym planie chłopiec podający złoty dzban starszemu, brodatemu mężczyźnie z łysiejącą głową. Obok młodszy, z ciemnymi włosami również trzyma złoty dzban, który stawia na stole. Chłopiec opiera prawą stopę na koszu leżącym na ziemi .Za tą grupą stoi starszy mężczyzna z brodą i długimi włosami (widoczne profilowe popiersie). W głębi (na tle arkady) za balustradą widoczna kobieta z trójką dzieci.
Scena zaczerpnięta z Biblii przedstawia moment triumfu Hioba, którego Bóg nagrodził za wierność i nieugiętą postawę wiary w czasach próby, w obliczu tragedii go spotykających (por. Hi 42, 13-16). Hioba można uważać za prefigurację Chrystusa (osobę cierpiącą niewinnie, nagrodzoną za wierność – zapowiedź męki i zmartwychwstania Syna Bożego). Znajduje to odzwierciedlenie w sposobie przedstawienia Hioba przywodzącym na myśl Chrystusa Zmartwychwstałego i pokłon pasterzy jednocześnie.
Obraz jest zmniejszoną kopią dzieła Guida Reniego pierwotnie przeznaczonego do ołtarza kościoła Santa Maria dei Mendicanti w Bolonii, (zamówiony w 1621 r., umieszczony w ołtarzu w 1636 r.; 410 x 270 cm). W 1796 r. ołtarz został wywieziony do Francji, obecnie znajduje się w katedrze Notre Dame w Paryżu.
Obraz został nabył w 1808 r. we Francji przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 61,0 cm, szerokość: 39,0 cm
Rodzaj obiektu
obraz
Technika
olej
Tworzywo / materiał
płótno
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna