List do Tadeusza Perla
1938
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Jest częścią kolekcji: Listy do Tadeusza Perla od rodziny i przyjaciół z Warszawy, 1938-1947
List matki do syna na karcie pocztowej napisany na pustej części karty i na części przy danych pocztowych. Okrągła pieczątka na treści. Na rewersie nadrukowany na karcie znaczek pocztowy oraz ślad prawdopodobnie po oderwanym znaczku, okrągła pieczątka z datą nadania i trzy prostokątne. Na jednej z prostokątnych pieczątek napis: „DZIELNICE POCZTOWE | ŚRÓDMIEŚCIE-BRÓDNO-CZERNIAKÓW | GROCHÓW-MOKOTÓW-OCHOTA- | PRAGA-RAKOWIEC-TARGÓWEK- | WOLA-ŻOLIBORZ”. Dwie pozostałe prostokątne pieczątki odciśnięte tylko częściowo, ponieważ stempel znalazł się poza krawędzią karty. U góry, po lewej, nadruk w ramce: „CZYTELNY I DOKŁADNY ADRES – PRZYŚPIESZA DORĘCZENIE”.
Treść listu (pisownia oryginalna):
Niedziela [tj. 11.12.1938]Kochany Tadziulku!
Właśnie wróciliśmy z Podkowy – zmarzłam porządnie, bo chociaż mrozu jeszcze u nas nie ma, ale od kilku dni szaleje strasznie silny wiatr. Ciągle myślę, czy Ci nie zimno w tym Twoim paletku, jakbyś się zapatrywał, żeby Ci posłać zimowe? Co do nogawek, to radziłbym Ci oddać do krawca, jak to było robione w Warsz[awie], podszyje Ci tasiemką – tylko nie czekaj i zajmij się tym. Znowu mam złą passę i przegrywam – nie majątek, ale zawsze nie ma złotych paru. A Ty, czy w karty wcale nie grywasz?
U nas nic nowego, w domu strasznie spokojnie, Staśkowie [Jadwiga i Stanisław Wohlowie] tylko robią trochę ruchu podczas obiadu. Dobrze, że przychodzą, bo byłoby mi strasznie smutno. W Paryżu pewnie już duży ruch przedświąteczny, u nas jeszcze b[ardzo] słaby. Felcia ma zamiar wyjechać do [nieczyt.] na 2 dni tanim pociągiem, dla mnie to za męczące. A Ty czy nigdzie się nie wybierasz?
Całuję Cię bardzo mocno
Melcia
Po prawej stronie adres:
Monsieur | Tadeusz Perl | Paris VI | 22 rue de Saint Sulpice | Hotel Riviera
transkr. Ewa Małkowska-Bieniek, Przemysław Przybysz
Autor / wytwórca
Rodzaj obiektu
korespondencja
Technika
rękopis, stemplowanie, druk
Tworzywo / materiał
papier
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1938
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1939-08-26
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
1939-08-25
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Szczecinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna