Krzesło — kopia mebla barokowego
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Meble
Mebel jest kopią krzesła z połowy XVII wieku. Pierwowzór pochodził ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Berlinie (Schlossmuseum Berlin). Oryginał został powielony przynajmniej w kilkunastu egzemplarzach na zamówienie Zarządu Odbudowy Zamku w Malborku. Krzesło należało do jednego z wielu elementów „mobiliarza steinbrechtowskiego”, czyli ruchomego wyposażenia stworzonego specjalnie do wnętrz zamkowych, restaurowanych od lat 80. XIX wieku pod kierunkiem architekta Conrada Steinbrechta (1849-1923).
Prace restauratorskie w malborskim zamku zakładały przywrócenie gotyckich form architektonicznych wraz z odtworzeniem hipotetycznego wyglądu wnętrz w okresie użytkowania ich przez braci Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Pomimo tych założeń, wśród zamawianych kopii mebli i innych przedmiotów znalazły się wytwory z późniejszych epok: renesansu i baroku, co stało w sprzeczności z prawdą historyczną. Nowożytne meble nie mogły służyć w życiu codziennym krzyżakom, gdyż utracili oni zamek bezpowrotnie w 1457 roku, w trakcie wojny z Polską.
Powody, dla których przedwojenni konserwatorzy sięgali po kopie sprzętów niezgodnych metrykalnie z krzyżacką historią zamku, nie są jasne. Z pewnością kopia krzesła została zamówiona i wykonana celowo. Ten lub analogiczny egzemplarz został włączony w aranżację wnętrz na Zamku Wysokim, co poświadczają archiwalne fotografie.
Bartłomiej Butryn
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 93 cm, szerokość: 43 cm
Rodzaj obiektu
mebel
Technika
stolarka, toczenie, tapicerka
Tworzywo / materiał
drewno dębowe, skóra
Pochodzenie / sposób pozyskania
pozyskanie własne
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1890
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna