Pałasz oficerski regimentu konnego królów saskich
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Grafika
Tytułowe Mieronice to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, w gminie Wodzisław. Urodził się w niej, w roku 1808, Kajetan Wincenty Kielisiński, autor prezentowanych trzech niewielkich widoków wsi, które odbite zostały na jednym arkuszu papieru. Kielisiński (zm. 1849) był bardzo ciekawą i zasłużoną postacią pośród działających w XIX wieku artystów rysowników i rytowników. Ukończył gimnazjum w Pińczowie, gdzie rozpoczął naukę rysunku, a ścisłą edukację artystyczną odbył na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem zasłużonego rysownika i grafika, opiekuna uniwersyteckiego Gabinetu Rycin – Jana Feliks Piwarskiego (1794-1859). Zainteresowania Kielisińskiego zwróciły się ku tematom rodzimym; większość jego prac przedstawia sceny rodzajowe z jego współczesności, typy ludzi, lokalny krajobraz – czego ciekawym przykładem są ukazane widoki rodzinnej miejscowości. Innym obszarem tematycznym, który uwieczniał w swych rysunkach i grafikach są pamiątki historyczne – zachowane zabytki architektury, pamiątki do dziejów Polski. Ten zakres tematyczny był szczególnie istotny w okresie zaborów i kolejnych zrywów narodowych (1830 – powstanie listopadowe, 1848 – powstanie wielkopolskie), w których Kielisiński brał udział. W swej pracy artystycznej zainteresował się akwafortą, tzn. techniką graficzną polegającą na trawieniu kwaśną substancją rysunku wykonanego na odpowiednio przygotowanej płycie miedzianej. Technika pozwalała na uzyskanie nieregularnej, lekko rozedrganej kreski, podnoszącej walory plastyczne prac – ich pewną nieregularność i wrażenie szkicowości. Cechy te dostrzec możemy na omawianych trzech niewielkich widokach.
Każdy z nich został opisany; w obrębie sceny, z odbitki, odczytać możemy: Mieronice, w Woj. Krakow. 1826 lub Mieronice 1826. Ponadto, pod każdą ze scen znalazła się data dzienna i roczna, zapewne wykonania widoku (późniejsza w stosunku do daty odbitej na scenie), oraz trzyliterowy skrót, którego znaczenia nie udało się rozpoznać.
rysownik, rytownik, Uniwersytet Warszawski, Jan Feliks Piwarski, powstanie listopadowe, powstanie wielkopolskie, pamiątki historyczne, zabytki architektury, historia Polski
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 0 cm, szerokość: 0 cm
Rodzaj obiektu
grafika
Technika
akwaforta
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1726 — 1750
Muzeum Zamkowe w Malborku
1691 — 1710
Muzeum Zamkowe w Malborku
1725 — 1730
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna