Talerzyk przystawkowy
Talerzyk
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Duży porcelanowy owoidalny wazon z pokrywą na drewnianej podstawce. Rozszerzająca się podstawa naczynia płynnie przechodzi w owoidalny brzusiec ze stosunkowo wąską i niską szyją. Pokrywa kopulasta o cylindrycznym przekroju, ze stosunkowo szerokim kołnierzem, zwieńczona uchwytem w formie dużej gałki. Dekoracja naczynia przedstawia sześć postaci kobiecych w powłóczystych szatach, ukazanych pośród wzburzonych fal morskich. Każda z kobiet została przedstawiona w zindywidualizowanym ujęciu, z odrębnym atrybutem. Pomiędzy nimi lecą żurawie z rozpostartymi skrzydłami, symbole długowieczności, ptaki szczególnie cenione w Chinach i Japonii. W dolnej części naczynia znajduje się ciekawa kolorystycznie kompozycja spienionych fal uderzających o skały.
Ramiona naczynia obiegają ciągłe pasy ornamentów floralnych utrzymane w czerwieni i złocie. Krótką szyję naczynia zdobi ciągły ornament o motywie wici lotosu z rozkwitającymi kwiatami. Dekoracja pokrywy stanowi swoiste pendant do ornamentyki wazonu. Całą dekorację naczynia charakteryzuje ogromna precyzja rysunku i dbałość o szczegół.
Podstawka pod wazon została wykonana z pewnością w późniejszym okresie, przypuszczalnie w miejscowych warsztatach. Inwentarze wilanowskie wskazują, że pierwotnie była ona połączona z innym obiektem. W późniejszym czasie obiekty powiązano i trwale eksponowano razem. Oba przedmioty stanowiły wyposażenie dawnych Pokoi Chińskich, zaprojektowanych i zaaranżowanych przez Stanisława Kostkę Potockiego, zlokalizowanych niegdyś na piętrze korpusu pałacu wilanowskiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 82,0 cm, szerokość: 42,0 cm
Rodzaj obiektu
naczynie dekoracyjne
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna