Pocztówka - Komenda Naczelna Polskiej P.O.W. na ćwiczeniach w r. 1917
1917
Muzeum Narodowe w Lublinie
Jest częścią kolekcji: Pocztówki legionowe
W sierpniu 1914 roku na obszarze Królestwa Polskiego powołano konspiracyjną Polską Organizację Wojskową. Jej członkowie wywodzili się z Polskich Drużyn Strzeleckich oraz Związku Strzeleckiego. W swej deklaracji organizacja podkreślała, że jej celem jest odzyskanie niepodległości Polski poprzez walkę zbrojną. Peowiacy zasilili wkrótce szeregi Legionów Polskich. Jesienią 1918 roku wzięli udział w rozbrajaniu wojsk okupacyjnych stacjonujących w różnych polskich miastach. W grudniu tego roku POW została rozwiązana decyzją Józefa Piłsudskiego.
Jedno z ćwiczeń Komendy Naczelnej POW z 1917 roku zostało uwiecznione na fotografii. W otoczeniu Komendanta znaleźli się przyszli twórcy polskiej państwowości – premier Wacław Jędrzejewicz, działacz niepodległościowy Janusz Gąsiorowski, minister poczt i telegrafów Bogusław Miedziński oraz generałowie Tadeusz Kasprzycki i Henryk Paszkowski. Towarzyszyli im legioniści, późniejsi dziennikarze: Karol Krzewski-Lilienfeld oraz Władysław Denhoff-Czarnocki, a także Jan Zdanowicz-Opieliński (pseudonim Wojsznar), zmarły w listopadzie 1918 roku w Lublinie.
Wśród nich był również Stefan Pomarański – instruktor harcerski, współwydawca „Teki Zamojskiej”, major piechoty Wojska Polskiego oraz doktor nauk humanistycznych, który zginął w 1944 roku w obozie koncentracyjnym Flossenbürg.
Zdjęcie stojących w szeregu postaci zostało zreprodukowane na pamiątkowej pocztówce wydanej na rzecz budowy Pomnika Poległych Peowiaków w Warszawie w latach 30. XX wieku.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 9 cm, szerokość: 14 cm
Rodzaj obiektu
karta pocztowa
Technika
sepia, odbitka fotograficzna, druk
Tworzywo / materiał
papier
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1917
Muzeum Narodowe w Lublinie
1914
Muzeum Narodowe w Lublinie
1915
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna