Konrad von Wallenrode (?-1393), wielki mistrz zakonu niemieckiego
Studium postaci
1869
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Porcelana, fajans, ceramika
Mlecznik o korpusie gruszkowatym na wysklepionej stopie, z wymodelowanym trójkątnym dziobkiem i doklejonym taśmowym uchem, łagodnie wygiętym w kształt ceownika, z dekoracją nakładkową w postaci opracowanych reliefowo liści. W dolnych partiach brzuśca, z dwóch stron dekoracja graficzna o symbolice wolnomularskiej z przedstawieniem Oka Opatrzności, pionu, cyrkla, kątomierza, kolumn, tabliczki z rysikiem ujętych w wić roślinną i taśmę z dewizą: DEUM TIME ET REGEM HONORA, a z drugiej strony symbol węgielnicy pomiędzy dwoma kolumnami Boaz i Jakin, cyrklem oraz trzy kolumny symbolizujące wartości. U góry dewiza: AMOR HONOR ETIUSTITIA, przedzielona dłonią z kielnią. U dołu FUIT LUX ET LUX FUIT oraz Oko Opatrzności, a na kolumnach postaci masonów w fartuchach. Kompozycja ujęta w wić roślinną.
Ikonografia: miedzioryty o tematyce masońskiej autorstwa Jamesa Rossa (1745-1821), współpracującego z manufakturą porcelany w Worcester.
Identyczne przedstawienie symboli masońskich występuje na czajniczku typu cauliflower ware ze zbiorów muzeum w Norfolk (inw. 1946.70.168), datowanym na ok. 1765 r., a także na naczyniu ze zbiorów w Victoria & Albert Museum w Londynie (sygnowane stemplem fabryki Josiaha Wedgwooda i Synów) oraz na czajniczku z Leeds, datowanym na ten sam rok, ze zbiorów Ireneusza Szarka.
dr Barbara Pospieszna
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 10 cm
Rodzaj obiektu
naczynie
Technika
odlew w matrycy, druk ceramiczny (przenośny), obtaczanie na toczku
Tworzywo / materiał
fajans delikatny, glina kaolinitowa, druk ceramiczny w kolorze brunatnym, szkliwo przeźroczyste
Pochodzenie / sposób pozyskania
darowizna
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Zamkowe w Malborku
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
1869
Muzeum Zamkowe w Malborku
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
początek XX w.
Muzeum – Zamek w Łańcucie
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna