Krzesło — pastisz mebla gotyckiego
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
Jest częścią kolekcji: Rzemiosło artystyczne Dalekiego Wschodu
Porcelanowa ośmioboczna waza z pokrywą zwieńczoną figurą lwa shishi. Ciemną kobaltową powierzchnię naczynia zdobi gęsta złota stylizowana ulistniona wić z kwiatami chryzantemy oraz dwie rozległe rezerwy w kształcie czteroliścia. Jedna z rezerw rozciągnięta na trzy boki przedstawia dwa żurawie z trzema młodymi na brzegu porośniętym przez sosnę i bambus. Analogiczna w kształcie i wielkości rezerwa z drugiej strony brzuśca przedstawia stojącego na skale wśród ukwieconych gałązek peonii lwa shishi – wywodzącego się od chińskiego lwa stróżującego, określanego też psem Fo. Pokrywa naczynia powtarza dekorację wazy, łącznie z rezerwami. Odpowiednie ułożenie pokrywy na wazie łączy w całość dwa pola tworząc rezerwę w formie wieloliścia z wazonem ze stylizowanymi kwiatami. W zwieńczeniu pokrywy na skale siedzi lew shishi.
Waza z jej dekoracją jest typowym przykładem zdobienia nazywanego „Imari”, czyli porcelany wytwarzanej w Arita na wyspie Kiusiu. Określenie Imari pochodzi od nazwy portu, z którego wypływały statki z japońskimi wyrobami eksportowymi. Kolorystyka charakterystyczna dla porcelany typu Imari obejmowała podszkliwny kobalt i naszkliwną czerwień żelazową i złocenia.
W wilanowskiej kolekcji japońskiej porcelany znajduje się sześć podobnych w kształcie i formie waz z pokrywami. W pierwszej połowie XIX wieku najpewniej zdobiły dawne Pokoje Chińskie zlokalizowane na pierwszym piętrze korpusu pałacu, zaprojektowane przez Stanisława Kostkę Potockiego.
Autor / wytwórca
Wymiary
cały obiekt: wysokość: 48,0 cm, szerokość: 28,5 cm
Technika
kobalt, szkliwienie, złocenie
Tworzywo / materiał
porcelana
Czas powstania / datowanie
Miejsce powstania / znalezienia
Właściciel
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Numer identyfikacyjny
Lokalizacja / status
4. ćwierć XIX wieku
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
ok. 1894
Muzeum Zamkowe w Malborku
odkryj ten TEMAT
Muzeum Narodowe w Lublinie
odkryj tę ŚCIEŻKĘ
Ścieżka edukacyjna